
Źródło: https://www.mbank.pl/
sesje przychodzące
sesje wychodzące
informacje
Spłata pożyczki to sprawa spędzająca sen z powiek wielu osobom. Jeśli jest to możliwe, warto uregulować swoje zobowiązanie wobec banku przed ostatecznym terminem spłaty pożyczki. Sprawdź dlaczego!
Spis treści:
Jakie korzyści płyną z wcześniejszej spłaty kredytu?
Przedterminowa spłata kredytu w mBanku ma kilka plusów. Najważniejszym jest aspekt finansowy – budżet domowy zostaje odciążony koniecznością comiesięcznej spłaty rat ustalonych przez bank. Dzięki temu wcześniejsza spłata zobowiązania pozytywnie wpływa również na kredytobiorcę pod względem psychicznym – nie musi się już martwić o konieczność wydzielenia konkretnej kwoty w następnym miesiącu.
Poza odciążeniem domowego budżetu przedterminowa spłata kredytu ma jeszcze jedną ogromną cechę – kredytobiorca ma szansę na zwrot części prowizji.
Komu przysługuje zwrot części prowizji?
Warunki zwrotu prowizji są jasne. Po pierwsze – pożyczka musi zostać spłacona przed terminem. W innym przypadku nie ma możliwości ubiegania się o zwrot prowizji. Po drugie – wartość kredytu gotówkowego nie może przekroczyć 255 500 złotych, bez względu na to, w jakiej walucie został zaciągnięty. Po trzecie – kredytobiorcą nie może być żadna firma ani spółka. O zwrot części kosztu kredytu mogą starać się tylko i wyłącznie osoby prywatne.
Należy też pamiętać, że od daty spłacenia kredytu nie może minąć więcej niż sześć lat, bo po takim czasie przedawnia się roszczenie o zwrot prowizji.
Jak uzyskać zwrot prowizji w mBanku?
W teorii każda instytucja udzielająca pożyczek ma obowiązek zwrócić część kosztów kredytu, o ile kredytobiorca spłacił zobowiązanie przed czasem. W praktyce wygląda to bardzo różnie – jedne instytucje wypłacają środki od razu, niektóre odmawiają wypłaty, licząc, że sprawa nie trafi do sądu.
mBank jest jednym z niewielu banków, które zwykle same oddają część prowizji i kosztów obsługi kredytu. Jeśli kredyt został zawarty po 21 lipca 2017 roku, mBank automatycznie wypłaca zwrot prowizji bankowej, jeśli oczywiście, zobowiązanie zostanie spłacone wcześniej. W przypadku, gdy umowa pożyczki została zawarta przed tą datą, konieczne jest złożenie odpowiedniej dyspozycji w banku.
Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do odmowy wypłaty, ale są to wyjątkowe sprawy, zwykle znajdujące swój finał w sądzie. Jeśli sprawa zakończy się dla wnioskodawcy pomyślnie, poza zwrotem prowizji, ma on prawo dochodzić odsetek za zwłokę.
mBank odmawia wypłaty zwrotu prowizji – co mogę zrobić?
Sytuacji, w których mBank odmawia wypłaty zwrotu prowizji, nie ma zbyt wiele, choć nie oznacza to, że takie zdarzenia w ogóle nie mają miejsca. Powody są różne, ale efekt jest zwykle ten sam – brak pieniędzy należnych kredytobiorcy. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, warto przemyśleć dalszy plan działania. Pożyczkobiorca ma wówczas dwie możliwości – pierwsza to złożenie skargi u Rzecznika Finansowego lub w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co zwykle kończy się przeniesieniem walki o należne pieniądze na drogę sądową. Drugą możliwością jest przekazanie sprawy w ręce profesjonalnej firmy.
„Sprawa sądowa przeciw bankowi” – brzmi to conajmniej niepokojąco. Instytucje finansowe mają legiony prawników, którzy znają większość kruczków prawnych, ale w przypadku walki o zwrot prowizji, prawo stoi po stronie konsumenta. Zarówno artykuł 49. ustawy o kredycie konsumenckim, jak i wyrok TSUE jasno stawiają sprawę – bank ma obowiązek wypłacenia części pobranej prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu.
Rzecz jasna, samotna walka z bankiem nie jest zbyt przyjemną perspektywą – mnóstwo formalności, konieczność stawienia się na rozprawie i ewentualne koszty zatrudnienia prawnika mogą być niewspółmierne do uzyskanego zwrotu z prowizji. Na szczęście na rynku można znaleźć firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu należnych pieniędzy z prowizji wcześniej spłaconych zobowiązań.
Jedną z nich jest back2you – każdy klient, który zgłosi do nas swoją sprawę, może oczekiwać profesjonalnego, rzeczowego i uczciwego traktowania, a analiza sprawy jest całkowicie darmowa! Wystarczy wysłać do nas pełną umowę kredytu oraz potwierdzenie zamknięcia kredytu, a my wrócimy z propozycją cesji wierzytelności. Dzięki temu pieniądze możesz otrzymać już w 48 godzin po akceptacji oferty!
Te artykuły mogą Cię zainteresować
Dostarczamy kredytobiorcom wiedzy o zwrotach prowizji bankowych.
Najistotniejsze informacje w jednym miejscu.

Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu – czy bank może ją naliczyć?

Kiedy opłaca się wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?

Kto może otrzymać zwrot prowizji z kredytu?

Zwroty bankowe – jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać pieniądze?
Dołącz do Klientów, którzy odzyskali z nami swoje prowizje bankowe
Podaj podstawowe dane i przekonaj się, ile możesz odzyskać z banku!