
Źródło: aasapolska.pl
informacje
Zaciągnąłeś pożyczkę w AASA i udało Ci się ją wcześniej oddać? Za niewykorzystany okres pożyczki możesz otrzymać zwrot kosztów.
Zwrot prowizji w AASA – kiedy można się ubiegać?
O zwrot prowizji w AASA możesz się ubiegać, jeśli spełnisz podstawowy warunek, czyli spłacisz pożyczkę wcześniej, niż to przewiduje harmonogram spłat. Warunkiem do otrzymania zwrotu prowizji jest w ogóle jej naliczenie przez firmę pożyczkową w momencie udzielenia pożyczki (niekiedy można się spotkać z ofertami typu prowizja 0%).
Generalnie rzecz biorąc, o zwrot prowizji można wnioskować w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego lub hipotecznego. Pożyczka to rodzaj kredytu konsumenckiego, a więc kwalifikuje się do otrzymania zwrotu kosztów w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania.
Co to jest kredyt konsumencki? To taki, który został udzielony konsumentowi, a jego kwota nie przekracza 255 550 zł lub jej równowartości w innej walucie. Dodatkowo środki z takiego kredytu nie mogą zostać przeznaczone na cel związany z działalnością gospodarczą lub zawodową.
Istotne znaczenie z punktu widzenia prawa do zwrotu bankowego ma data zaciągnięcia pożyczki. Chodzi tutaj o datę wejścia w życie ustawy o kredycie konsumenckim, czyli 18 grudnia 2011 roku.
Jeśli zatem dokonałeś wcześniejszej spłaty pożyczki, a umowa została zawarta po 18 grudnia 2011 roku, to masz prawo wnioskować o zwrot prowizji. Niestety firmy pożyczkowe, podobnie zresztą jak banki bardzo często odmawiają swoim klientom zwrotu prowizji.
Pamiętaj, że roszczenia wobec banku ulegają przedawnieniu. Termin przedawnienia roszczeń wynosi 10 lub 6 lat. Jeśli spłaciłeś kredyt przed 9 lipca 2018 roku to w Twoim przypadku obowiązuje 10-letni termin przedawnienia, a dla spłat po 9 lipca 2018 roku 6-letni.
Wyrok TSUE i decyzja UOKiK
19 września 2019 roku TSUE wydał wyrok w sprawie przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego. Trybunał Sprawiedliwości UE jednoznacznie stanął po stronie kredytobiorców i orzekł, że wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego uprawnia do ubiegania się o proporcjonalny zwrot kosztów kredytu.

W orzeczeniu czytamy także, że konsument ma prawo wypełnić swoje zobowiązania przed czasem określonym w umowie. To z kolei powinno spowodować zmniejszenie całkowitego kosztu kredytu.
Po wyroku TSUE dot. zwrotu prowizji, Prezes UOKiK wydał decyzje wobec AASA Polska oraz 17 innych firm pożyczkowych. Podkreślił, że w razie wcześniejszej spłaty kredytu bądź pożyczki powinno się w kredytobiorcom uczciwe rozliczyć w kontekście pobranych opłat i prowizji. UOKiK szacuje, że kwota którą kredytobiorcy mogą odzyskać z banków z tytułu spłaty kredytu przed czasem.
Jak odzyskać prowizje bankową?
Zgłoś się jak najszybciej do Back2you.pl. Z nami otrzymanie zwrotu bankowego jest możliwe nawet w 48 godzin.
- Wyślij dokumentację kredytową
Prześlij umowę, którą podpisałeś z firmą pożyczkową (wszystkie strony) oraz potwierdzenia wszystkich spłaconych rat. Bez tej dokumentacji nie możemy zweryfikować, czy należy Ci zwrot bankowy i w jakiej wysokości.
- Analiza sprawy
Na analizę dokumentacji potrzebujemy zazwyczaj 2-3 dni roboczych. Nie pobieramy za to żadnych opłat. Zawsze informujemy o wynikach analizy.
- Propozycja zwrotu bankowego
Jeśli Twoja sprawa będzie się kwalifikować do zwrotu prowizji bankowej, to otrzymasz propozycję zwrotu bankowego.
- Umowa i przelew
Do otrzymania zwrotu bankowego pozostaje tylko jeden krok – odesłanie do nas podpisanych dokumentów. Po ich otrzymaniu w maksymalnie 5 dni roboczych przelewamy uzgodnioną wcześniej kwotę.
Te artykuły mogą Cię zainteresować
Dostarczamy kredytobiorcom wiedzy o zwrotach prowizji bankowych.
Najistotniejsze informacje w jednym miejscu.

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu krok po kroku
Wszystkie raty kredytu spłacone i to sporo przed terminem? Masz prawo ubiegać się o zwrot kosztów kredytu. Dowiedz się, jak krok po kroku uzyskać zwrot bankowy.

Umowa kredytowa – jak czytać i na co uważać przy jej zawieraniu?
Umowa kredytowa to najważniejszy dokument ze wszystkich, które otrzymuje konsument w trakcie zaciągania kredytu. Na co uważać, podpisując umowę?

Kredyt konsumencki – czego nie dowiesz się o nim w banku?
Kredyt konsumencki to popularna forma finansowania nieprzewidzianych wydatków. Dowiedz się o nim wszystkiego, czego nie dowiesz się od banku!

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i kiedy ma zastosowanie?
Sankcja kredytu darmowego powoduje, że pożyczkobiorca musi oddać do banku tylko pożyczoną kwotę, bez odsetek i opłat. Sprawdź, kiedy się ją stosuje!
Dołącz do Klientów, którzy odzyskali z nami swoje prowizje bankowe
Podaj podstawowe dane i przekonaj się, ile możesz odzyskać z banku!