Zwrot prowizji HapiPożyczki

Zwrot prowizji HapiPożyczki

Źródło: hapipozyczki.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
7900 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1150 PLN
portfel ikona niebieska
Ilość obsłużonych klientów
180

informacje

Kontakt telefoniczny
718 898 537
Siedziba
Al. Jerozolimskie 136 02-305 Warszawa

Spłaciłeś wcześniej pożyczkę? Sprawdź, jak w kilka dni odzyskać należną Ci prowizję z HapiPożyczki.

Wcześniejsza spłata pożyczki a zwrot kosztów

Pożyczkę masz prawo spłacić w całości w dowolnym momencie. Wówczas obniżeniu powinny ulegnąć wszystkie koszty kredytu, które są związane z okresem kredytowania, czyli całkowity koszt kredytu. Mówi o tym art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim. 

Interpretacja tego przepisu budziła przez wiele lat szereg wątpliwości. Zdaniem banków czy firm pożyczkowych zwrot kosztów kredytu czy pożyczki obejmuje tylko te koszty, które są ściśle związane z okresem kredytowania. Za takie koszty były uznawane w zasadzie odsetki. Osoby, które wcześniej spłaciły pożyczkę na tej właśnie podstawie otrzymywały odmowę zwrotu prowizji. 

Odbierz zwrot prowizji ze Hapi Pozyczki

Z kolei druga interpretacja tego samego przepisu prawnego mówi, że pożyczkodawcy w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki są zobligowani do rozliczenia i zwrotu prowizji. Po stronie konsumentów stanęli Rzecznik Finansowy, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Nadal niewielu klientów banków czy firm pożyczkowych ma świadomość, że w przypadku przedterminowej spłaty pożyczki należy im się zwrot prowizji. Niestety rzadko zdarza się, że instytucje finansowe sami z siebie, czyt. automatycznie dokonują zwrotu prowizji. 

Kiedy można otrzymać zwrot prowizji? 

Nie w każdym przypadku przedterminowa spłata pożyczki oznacza, że zwrot prowizji się należy. Aby ją otrzymać należy spełnić kilka ściśle określonych warunków:

  • prowizja została pobrana,
  • umowę o pożyczkę zawarto po 18 grudnia 2011 roku,
  • kwota zobowiązania nie przekracza kwoty 255 550 zł (lub równowartość tej kwoty w obcej walucie),
  • pożyczka została zaciągnięta przez osobę fizyczną i nie była przeznaczona na cele związane z działalnością zawodową lub gospodarczą. 

Ile można otrzymać w ramach zwrotu bankowego? 

Trudno jednoznacznie określić, ile można otrzymać w ramach zwrotu bankowego. Na jego wysokość wpływ ma wiele rzeczy, a głównie to o ile został skrócony okres kredytowania. Im wcześniej spłacisz pożyczkę, tym większa będzie kwota zwrotu prowizji. 

Oczywiście istotna jest wysokość pobranej przez firmę pożyczkową prowizji.  Oferty pożyczek niekiedy zawierają nawet kilkudziesięcioprocentowe prowizje. 

Jak uzyskać zwrot prowizji z HapiPożyczki? 

O zwrot z HapiPożyczki możesz się ubiegać samodzielnie. Wówczas w pierwszej kolejności należy napisać wniosek o zwrot prowizji. Możesz też skorzystać z dostępnych w internecie wzorów. Ważne, aby znalazły się w nim takie elementy jak: 

  • dane osoby wnioskującej o zwrot prowizji,
  • numer umowy pożyczkowej,
  • żądanie zwrotu prowizji z tytułu przedterminowej spłaty,
  • termin dokonania wcześniejszej spłaty. 

We wniosku warto zawrzeć podstawę prawną, tj. art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim oraz orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C-383/18). Podaj także numer konta bankowego, na który ma zostać wykonany zwrot prowizji. Do pisma możesz dołączyć także potwierdzenia spłaconych rat. Wniosek wyślij tradycyjną pocztą za potwierdzeniem odbioru. 

Pożyczkodawca ma 30 dni, aby odpowiedzieć na Twój wniosek. Kwestię tego terminu reguluje ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 roku o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego. 

Bank odrzucił wniosek o zwrot prowizji – co robić? 

Choć wydaje się, że masz mocne argumenty do otrzymania zwrotu prowizji, to jest spore prawdopodobieństwo, że spotkasz się z odmowną odpowiedzią na Twój wniosek. 

Taka negatywna decyzja nie oznacza jednak, że nie masz żadnych szans na uzyskanie prowizji. Po odrzuceniu takiego pisma przez firmę pożyczkową masz do wyboru kilka rozwiązań. 

Pierwszą możliwością jest wniosek do Rzecznika Finansowego. Może on na Twoją prośbę wszcząć postępowanie interwencyjne lub polubowne. Nie ma jednak żadnych kompetencji, aby zobligować firmę pożyczkową do oddania części prowizji.

Nie posiada także instrumentów, które umożliwiłyby zmotywowanie pożyczkodawcy do podjęcia rozmów nt. polubownego zakończenia sprawy. Co prawda ta opcja nie jest kosztowna (jeśli już, to koszty są niewielkie), ale jest czasochłonna. Postępowanie może trwać nawet kilkanaście miesięcy. 

Kolejnym rozwiązaniem jest drogą sądowa. Tutaj jednak zapewne koniecznie będzie wsparcie prawne. Możesz oczywiście samodzielnie złożyć pozew w sądzie, ale konieczna jest tu choćby podstawowa wiedza nt. wymogów proceduralnych. Szanse na wygranie sprawy dot. zwrotu prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu są duże, ale podobnie jak w przypadku interwencji Rzecznika Finansowego, jest to czasochłonne. 

Ponadto w większości przypadków konieczne będzie jednak skorzystanie z profesjonalnej pomocy, dlatego więc trzeba się liczyć z koniecznością pokrycia wynagrodzenia prawnika. Oczywiście do tego dochodzą także koszty sądowe.  

Zwrot bankowy z Back2you 

Wystarczy kilka kroków, aby otrzymać zwrot bankowy z HapiPożyczki. Wyślij do back2you skan umowy pożyczkowej oraz potwierdzenia wszystkich spłat. Analiza przesłanej dokumentacji jest wykonywana bezpłatnie i trwa około 2-3 dni roboczych. Zgłoś się nawet, jeśli otrzymałeś odmowną odpowiedź na złożony wniosek o zwrot bankowy. 

Jeśli weryfikacja wykaże, że w Twoim przypadku należy Ci się zwrot prowizji, to otrzymasz konkretną propozycję. Uzgodnioną kwotę otrzymasz w ciągu kilku dni od momentu dopełnienia formalności.

Zwrot prowizji Alior Bank

Źródło: aliorbank.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
28000 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1760 PLN
Santander Consumer Bank

Źródło: santanderconsumer.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
32000 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1880 PLN
Zwrot prowizji PKO BP

Źródło: pkobp.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
22900 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1970 PLN
Zwrot prowizji AASA

Źródło: aasapolska.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
12690 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1560 PLN
Zwrot prowizji Bank Pocztowy

Źródło: pocztowy.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
9790 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
2050 PLN
Czytaj więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dostarczamy kredytobiorcom wiedzy o zwrotach prowizji bankowych.
Najistotniejsze informacje w jednym miejscu.

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu krok po kroku

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu krok po kroku

Wszystkie raty kredytu spłacone i to sporo przed terminem? Masz prawo ubiegać się o zwrot kosztów kredytu. Dowiedz się, jak krok po kroku uzyskać zwrot bankowy.

Umowa kredytowa – jak czytać i na co uważać przy jej zawieraniu?

Umowa kredytowa – jak czytać i na co uważać przy jej zawieraniu?

Umowa kredytowa to najważniejszy dokument ze wszystkich, które otrzymuje konsument w trakcie zaciągania kredytu. Na co uważać, podpisując umowę?

Kredyt konsumencki – czego nie dowiesz się o nim w banku?

Kredyt konsumencki – czego nie dowiesz się o nim w banku?

Kredyt konsumencki to popularna forma finansowania nieprzewidzianych wydatków. Dowiedz się o nim wszystkiego, czego nie dowiesz się od banku!

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i kiedy ma zastosowanie?

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i kiedy ma zastosowanie?

Sankcja kredytu darmowego powoduje, że pożyczkobiorca musi oddać do banku tylko pożyczoną kwotę, bez odsetek i opłat. Sprawdź, kiedy się ją stosuje!

Otrzymaj zwrot

Dołącz do Klientów, którzy odzyskali z nami swoje prowizje bankowe

Podaj podstawowe dane i przekonaj się, ile możesz odzyskać z banku!