1. Sankcja kredytu darmowego – czym jest i jak otrzymać zwrot?

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i jak otrzymać zwrot?

20 września 2024
11 min

Sankcja kredytu darmowego to potężne narzędzie dla konsumentów, które może znacząco obniżyć koszty zaciągniętych kredytów konsumenckich i gotówkowych. Dowiedz się, jak wykryć błędy w umowie kredytowej i skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów, aby odzyskać nadpłacone środki.

Spis treści

  1. 1.

    Czym jest sankcja kredytu darmowego?

  2. 2.

    Kto może zastosować mechanizm sankcji kredytu darmowego?

  3. 3.

    Jakie wymogi musi spełnić kredyt, żeby uruchomić sankcję darmowego kredytu?

  4. 4.

    Co zrobić, żeby uruchomić sankcję kredytu darmowego? Instrukcja krok po kroku

  5. 5.

    Wniosek o wprowadzenie sankcji kredytu darmowego – wzór z omówieniem

  6. 6.

    Ile kosztuje wprowadzenie sankcji kredytu darmowego?

  7. 7.

    Sankcja kredytu darmowego – jakie banki uznają SKD?

  8. 8.

    Sankcja kredytu darmowego – oblicz, jaka kwota Ci się należy

  9. 9.

    Zalety wprowadzenia sankcji kredytu darmowego dla kredytobiorcy

  10. 10.

    Najczęściej zadawane pytania

Skorzystaj z sankcji darmowego kredytu

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego (w skrócie SKD) to mechanizm zawarty w ustawie o kredycie konsumenckim, który chroni klientów banków przed nieuczciwymi praktykami ze strony instytucji finansowych. Zgodnie z art. 45 tego dokumentu, posiadacz kredytu gotówkowego ma prawo oddać wyłącznie pożyczony kapitał, bez odsetek i ponoszenia innych kosztów kredytu.

Wprowadzenie sankcji kredytu darmowego jest możliwe dla umów, w których znajdują się błędne informacje, niewłaściwe dane, klauzule abuzywne lub przekroczone pozaodsetkowe koszty. Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś w gronie osób, które mogą zastosować SKD – czytaj dalej.

Kto może zastosować mechanizm sankcji kredytu darmowego?

O wprowadzenie sankcji kredytu darmowego może wnioskować każdy posiadacz kredytu gotówkowego, który znajdzie w swojej umowie błędy albo nieprawidłowości. Nie jest produktem, dlatego niezbędne jest znalezienie podstaw zgodnych z prawem do zastosowania mechanizmu.

Ustawa o Kredycie Konsumenckim

Art. 45. [Sankcja kredytu darmowego]

1. W przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1-8, 10, 11, 14-17, art. 31-33, art. 33a i art. 36a-36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.]

Znalezienie błędów to pierwszy z wymogów, jaki musi spełnić kredytobiorca, aby ubiegać się o darmowy kredyt. Odpowiednie parametry musi spełnić sama pożyczka.

jakie błędy w umowach wiążą się z zastosowaniem sankcji kredytu darmowego

Jakie wymogi musi spełnić kredyt, żeby uruchomić sankcję darmowego kredytu?

Ustawa o kredycie konsumenckim szczegółowo określa parametry umowy kredytowej, która może być rozpatrywana w kontekście wprowadzenia sankcji kredytu darmowego.

Jaka umowa kwalifikuje się do zastosowania sankcji kredytu darmowego:

  • kwota pożyczki: maksymalnie 255 550 zł (lub równowartości tej kwoty w walucie obcej),
  • umowa kredytowa podpisana po 17.01.2014 r.,
  • maksymalnie rok od spłaty ostatniej raty bądź odbioru zwrotu prowizji albo jesteś w trakcie procedury spłaty kredytu,
  • brak opóźnień spłaty poszczególnych rat przekraczających 30 dni,
  • kredytobiorca jest osobą prywatną,
  • zabezpieczeniem pożyczki nie może być nieruchomość, ale dopuszcza się inne formy ubezpieczenia kredytu,
  • rodzaj kredytu, który kwalifikuje się do sankcji: gotówkowy, konsumencki.

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja umowa spełnia wszystkie wymogi, prześlij swoje dokumenty do nas, a specjaliści Back2you zrobią to bezpłatnie. Następnym krokiem w procesie będzie przygotowanie oświadczenia do banku lub instytucji finansowej.

Skorzystaj z sankcji darmowego kredytu

Co zrobić, żeby uruchomić sankcję kredytu darmowego? Instrukcja krok po kroku

Do wprowadzenia sankcji niezbędne jest złożenie oświadczenia o skorzystaniu z kredytu darmowego.

Ważne

Wniosek musi zostać złożony w formie pisemnej. Zadbaj o potwierdzenie otrzymania go przez bank. Bank ma 30 dni od dostarczenia dokumentu na jego rozpatrzenie

Jak uruchomić sankcję darmowego kredytu:

  1. Przygotuj dokumenty kredytowe do analizy.
  2. Znajdź niedozwolone zapisy albo wykaż przekroczenie pozaodsetkowych kosztów kredytu.
  3. Stwórz pisemne oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. Możesz skorzystać z bezpłatnego generatora wniosku o SKD, który sprawi, że nie zapomnisz o żadnych niezbędnych danych.
  4. Złóż dokument w siedzibie banku albo prześlij go listem poleconym.

Jeśli Twój kredyt konsumencki został już spłacony, masz niewiele czasu na złożenie oświadczenia (maksymalnie rok), więc upewnij się, że wyślesz bankowi odpowiednio przygotowany dokument.

Wniosek o wprowadzenie sankcji kredytu darmowego – wzór z omówieniem

Banki nie mają przygotowanych wniosków o wprowadzenie sankcji kredytu darmowego, bo nie chcą, aby klienci wiedzieli o takiej możliwości. Przygotowaliśmy wzór dokumentu z omówieniem, aby ułatwić cały proces.

Co musi zawierać oświadczenie o wprowadzenie skorzystaniu z sankcji kredytu:

  1. Dane kredytobiorcy – autora oświadczenia.
  2. Miejscowość i data sporządzenia oświadczenia.
  3. Dane adresowe banku, do którego składane jest oświadczenie.
  4. Informacje o zaciągniętym kredycie konsumenckim lub gotówkowym – jego numer oraz data podpisania umowy.
  5. Tytuł i treść oświadczenia.
  6. Szczegółowe uzasadnienie dotyczące powodu złożenia oświadczenia.
  7. Czytelny i odręczny podpis kredytobiorcy.
wniosek sankcji kredytu darmowego wzór z omówieniem pdf

Jeśli masz już gotowy wniosek, warto mieć świadomość, jak wyglądają kolejne kroki procesu i z jakimi kwotami się wiąże prowadzenie sprawy.

Ile kosztuje wprowadzenie sankcji kredytu darmowego?

Koszt wprowadzenia sankcji kredytu darmowego jest zależny od sposobu, jaki wybierze kredytobiorca do rozwiązania swojej sprawy.

Może zająć się sankcją kredytu darmowego samodzielnie, przeanalizować umowę, ale przy odrzuceniu oświadczenia przez bank, konieczne będzie rozpoczęcie procesu sądowego. To generuje wysokie koszty na całość trwania rozprawy (przynajmniej 2-3 lata) i niepewność w kontekście rezultatu, bo sądy nie wypracowały jeszcze jednolitej linii orzeczniczej w sprawach SKD, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytów frankowych.

Istnieje też bezkosztowy sposób na załatwienie całej sprawy.

Zgłoś się do specjalistów z Back2you, którzy najpierw za darmo przeanalizują szczegółowo wszystkie zapisy w Twojej umowie kredytowej, a po znalezieniu podstaw do wprowadzenia sankcji – także ofertę, za jaką możemy odkupić Twoją sprawę.

Jak to możliwe? Dzięki umowie cesji wierzytelności. Za ustaloną kwotę nabędziemy prawa do procedowania sprawy i sami zajmiemy się wszystkimi formalnościami.

W ten sposób zyskasz pieniądze w ciągu 14 dni roboczych od podpisania umowy, cała odpowiedzialność procesowa przejdzie na nas, a Ty zapewnisz sobie spokój i dodatkowe środki bez ponoszenia dodatkowych kosztów i martwienia się o przebieg sprawy w sądzie.

Sankcja kredytu darmowego – jakie banki uznają SKD?

Z sankcji darmowego kredytu możesz skorzystać w bankach funkcjonujących na terenie Polski, bowiem wszystkie muszą stosować się do ustawy o kredycie konsumenckim.

Oto lista banków i instytucji finansowych, w których możesz ubiegać się o zastosowanie SKD:

Masz już oświadczenie, wiesz gdzie się zgłosić i z czym wiąże się prowadzenie sprawy. Warto poznać także kwotę, o jaką można się ubiegać, dzięki darmowemu kalkulatorowi sankcji kredytu.

Sankcja kredytu darmowego – oblicz, jaka kwota Ci się należy

Możesz obliczyć szacunkową kwotę zwrotu, jaką możesz uzyskać po wprowadzeniu sankcji kredytu darmowego.

Nasze darmowe narzędzie potrzebuje tylko kwotę kredytu, liczbę rat, wysokość oprocentowania oraz prowizji, a także przybliżoną liczbę zapłaconych rat. Dzięki temu w dwie minuty otrzymasz pierwszy szacunek, o jaką kwotę możesz się starać.

Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora SKD

Zalety wprowadzenia sankcji kredytu darmowego dla kredytobiorcy

Kredytobiorca w trakcie spłaty kredytu, który skutecznie wdrożył mechanizm sankcji, będzie płacił niższą ratę kredytu. W niektórych przypadkach to nawet 40% mniej w skali miesiąca.

Osoby, który spłaciły już swoje zobowiązania, mają szansę otrzymać zwrot w postaci gotówki od banku, który skorzystał na niewłaściwej treści umowy, dlatego sankcja pozbawienia kredytodawcy prawa do odsetek jest zasadna.

Patrycja Szczepaniak, ekspertka ds. sankcji kredytu darmowego

Wprowadzenie sankcji kredytu wiąże się jedynie z zaletami dla kredytobiorcy. Warto obalić szkodliwy mit – zastosowanie SKD nie będzie miało negatywnych konsekwencji w przypadku starania się o kolejne pożyczki. Jednocześnie może otrzymać pokaźny zwrot nadpłaconej kwoty, stąd warto skorzystać z oferty Back2you, która daje kredytobiorcy bezpłatną możliwość analizy umowy kredytowej, a następnie szybkiego zakończenia sprawy przelewem na konto w ciągu 14 dni roboczych.

Najczęściej zadawane pytania

Co pozwala na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego?

Kredytobiorca może skorzystać z sankcji kredytu darmowego tylko, kiedy umowa kredytowa posiada błędy, uchybienia lub błędne wyliczenia działające na niekorzyść konsumenta. Sankcja jest mechanizmem wynikającym z prawa, dlatego na jej wprowadzenie potrzebne jest podstaw do działań.

Jak działa sankcja darmowego kredytu?

Sankcja jest karą dla instytucji finansowej, która chciała uzyskać korzyści na niewłaściwej treści umowy. Po zastosowaniu sankcji, kredytobiorca ma prawo do spłaty kredytu wyłącznie w wysokości kwoty kapitału.

Czy sankcja kredytu darmowego działa przy kredycie hipotecznym?

Sankcja kredytu darmowego działa tylko na kredyty konsumenckie i gotówkowe.

Ile można oszczędzić dzięki sankcji kredytu darmowego?

Po zastosowaniu sankcji całkowita kwota kredytu może zostać pomniejszona o odsetki i koszty kredytu.

Czy sankcja kredytu darmowego działa w przypadku kredytów frankowych?

Po licznych wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mechanizm finansowy nie jest potrzebny do uzyskania całkowitego zwrotu kosztów kredytu i nadpłaty, a sukces w 2024 roku powodzeniem kończy się zdecydowana większość procedowanych spraw.

Miłosz Marek
Autor artykułu
Miłosz Marek
[email protected]

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO

Odbierz rekompensatę za błędy w umowie kredytowej

Jeśli Twój bank znajduje się na tej liście to prawdopodobnie należy Ci się rekompensata.

pekao

Bank Pekao

Sankcja kredytu darmowego
Odbierz rekompensatę
Najwyższa rekompensata15 600,00 zł
Średnia rekompensata1521,10 zł
Ostatnia rekompensata4579,90 zł
Zobacz więcej banków

Strefa wiedzy

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dostarczamy kredytobiorcom wiedzy o sankcji kredytu darmowego. Najistotniejsze informacje w jednym miejscu.

Czym jest i kiedy ma zastosowanie sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i jak otrzymać zwrot?

Sankcja kredytu darmowego pozwoli Ci spłacić kredyt bez odsetek, prowizji czy innych kosztów. Dowiedz się więcej.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

20.09.2024 r.

11 min

analiza kosztów kredytowych

Analiza kosztów kredytowych – jak ją przeprowadzić, bezpłatna pomoc

Zgłoś się po bezpłatną analizę kosztów kredytowych i sprawdź, czy masz szansę zyskać spory zwrot.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

18.09.2024 r.

12 min

jak wygenerować raport bik

Czym jest raport BIK i jak wygenerować go za darmo?

Raport BIK pomoże w ocenie Twojej zdolności kredytowej. Bank też do niego zajrzy, więc przygotuj się na tę okoliczność.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

17.09.2024 r.

14 min

całkowity koszt kredytu

Całkowity koszt kredytu – czym jest, jak obliczyć, dla kogo zwrot

Przeczytaj, jak obliczyć całkowity koszt kredytu i co wchodzi w jego skład. Przekonaj się, czy zwrot odsetek należy się właśnie Tobie.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

13.09.2024 r.

11 min

jak poprawić zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją zwiększyć. 10 skutecznych sposobów

Jak poprawić zdolność kredytową – to pytanie pojawia się najczęściej przy staraniu się o kredyt. Dowiedz się jak to zrobić.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

12.09.2024 r.

17 min

odzyskiwanie kosztów kredytu

Odzyskiwanie kosztów kredytu – co może zrobić kredytobiorca?

Kredytobiorca ma możliwość odzyskania części kosztów kredytu z tytułu przedterminowej spłaty zobowiązania lub zastosowania sankcji kredytu darmowego.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

29.08.2024 r.

8 min