Oblicz RRSO

Kalkulator RRSO – oblicz wartość w 2 minuty

Wystarczą dwie minuty i podstawowe parametry oferty kredytu: jego kwota, liczba rat, okres kredytowania, wartość prowizji i inne koszty, a nasz kalkulator RRSO pozwoli Ci szybko obliczyć rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu. Dowiedz się, skąd bierze się ta wartość i jak interpretować otrzymany wynik.

Korzystam z sankcji kredytu darmowego
RRSO wyniesie: 6,03%

Kwota:

1000 zł

Okres:

3 mies.

Prowizja:

0%

Inne koszty:

0 zł

Oprocentowanie:

6%

Powyższy wynik jest orientacyjny i oparty na wprowadzonych przez Ciebie danych. Dokładana wartość RRSO stanowi wynik szeregu zmiennych stosowanych przez banki w ich produktach. Aby dokładnie ocenić wartość RSSO, niezbędna jest pełna umowa kredytowa. Jeśli chcesz uzyskać dokładny wynik, skontaktuj się z nami.

Spis treści

5 minut

 1. 1.

  Co oznacza i do czego służy RRSO?

 2. 2.

  Oblicz RRSO kredytu – użyj bezpłatnego kalkulatora RRSO

 3. 3.

  Co wpływa na wielkość RRSO?

 4. 4.

  RRSO kalkulator – skąd bierze się wartość? Wzór obliczania RRSO

 5. 5.

  Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – jaki wskaźnik RRSO jest korzystny dla kredytobiorcy?

 6. 6.

  Błędnie obliczone RRSO kredytu na umowie – co oznacza dla kredytobiorcy?

 7. 7.

  RRSO 0% – czy takie oferty są możliwe?

Co oznacza i do czego służy RRSO?

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, to pojęcie ściśle dotyczące spłaty kredytu – zarówno gotówkowego, jak i hipotecznego. Jak definiuje to art. 5 Ustawy o kredycie konsumenckim RRSO to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

RRSO kredytu pomoże porównać różne oferty kredytów przygotowane przez banki, ale nie w każdej sytuacji. Sprawdzi się w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z takim samym okresem spłaty, modelem spłaty rat i oczywiście z taką samą kwotą pożyczonego kapitału. Zestawianie RRSO kredytów gotówkowych czy hipotecznych przy różnych wcześniej wspomnianych danych nie ma sensu.

Oblicz RRSO kredytu – użyj bezpłatnego kalkulatora RRSO

Z pomocą kalkulatora RRSO nie musisz rozwiązywać trudnych równań. Aby otrzymać błyskawiczną odpowiedź, wystarczy, że podasz:

 • kwotę kredytu,

 • okres kredytowania,

 • wysokość prowizji,

 • oprocentowanie kredytu,

 • inne koszty.

Kalkulator RRSO to proste narzędzie, które pozwoli Ci przeanalizować możliwe warianty pożyczki. Dowiesz się z niego nie tylko o samej wielkości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, ale również poznasz całkowity koszt kredytu ponoszony pożyczkobiorcę.

Co wpływa na wielkość RRSO?

Wartość RRSO uwzględnia takie zmienne jak:

 • oprocentowanie nominalne kredytu,

 • okres spłaty,

 • wysokość prowizji bankowej,

 • ubezpieczenie kredytu.

Zmiany dobrze obrazuje uproszczony wzór na obliczenie RRSO kredytu. Wartość może nieznacznie odbiegać od tej podawanej przez bank, jednak przy samodzielnej analizie ofert kredytowych bez podanych wskaźników, wiedza o sposobie obliczania jest bardzo przydatna.

Na wielkość RRSO nie wpływa rodzaj kredytu. W przypadku kredytu hipotecznego i kredytu gotówkowego RRSO obliczane przy takich samych parametrach nie będzie się różnić, bo wzór pozostaje niezmieniony.

RRSO kalkulator – skąd bierze się wartość? Wzór obliczania RRSO

Przedstawiony powyżej uproszczony wzór na obliczenie RRSO jest możliwy do rozpisania w każdym arkuszu lub kalkulatorze. Chcąc mieć pełny ogląd sytuacji, potrzeba bardziej zaawansowanej formuły, która znajduje się w Ustawie o kredycie konsumenckim.

Z pomocą przychodzi kalkulator RRSO kredytu gotówkowego, który wykona skomplikowane obliczenie bez konieczności wykonywania obliczeń. Wystarczy poświęcić minutę na uzupełnienie odpowiednich danych, aby poznać wartość wskaźnika.

Pełny wzór służący do obliczenia RRSO kredytu:

Znaczenie symboli:

 • m – numer ostatniej transzy,

 • K – numer wypłaty ostatniej transzy,

 • AK – kwota ostatniej wypłacanej transzy,

 • Σ – suma,

 • i – RRSO,

 • tK – okres między dniem wypłaty pierwszej transzy a dniem wypłaty kolejnej transzy (zmienna K),

 • m’ – numer ostatniej spłaty raty przez kredytobiorcę,

 • K’ – numer kolejnej spłaty raty przez kredytobiorcę,

 • A’K’ – kwota spłacanej raty kredytu,

 • tK’ – okres między dniem wypłaty pierwszej transzy a dniem spłaty kolejnej raty (zmienna K’)

Sprawdzam, czy mój kredyt może stać się darmowy

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – jaki wskaźnik RRSO jest korzystny dla kredytobiorcy?

Wskaźnik RRSO kredytu należy umiejętnie interpretować. Mogłoby się wydawać, że im mniejsze RRSO, tym korzystniejsza oferta. Tak dzieje się w przypadku porównania ofert kredytów, w których do czynienia mamy z takimi samymi parametrami jak całkowity koszt kredytu ponoszony przez pożyczkobiorcę, okres spłaty zobowiązania czy rodzaj rat.

Jeśli oferty kredytów różnią się tymi elementami, porównywanie RRSO misja się z celem.

Sytuacja, w której kredyt z wyższym RRSO kredytu jest korzystniejszą opcją dla klienta banku, nie jest wcale rzadkością.

Przykład

Kredyt gotówkowy nr 1:kapitał: 10 tys. zł, czas: 36 mies., oprocentowanie 10,5%, prowizja 5%, inne koszty 200 zł – RRSO: 16,66%

Kredyt gotówkowy nr 2:kapitał: 10 tys. zł, czas: 12 mies., oprocentowanie 10,5%, prowizja 5%, inne koszty 200 zł – RRSO: 27,03%

Możemy porównać ofertę takiego samego zobowiązania na trzy lata albo rok. W pierwszym przypadku RRSO jest niższe, ale całkowita kwota kredytu będzie wyższa niż w przypadku pożyczki nr 2, która zaciągnięta na takich samych zasadach na 12 miesięcy ma RRSO na poziomie 27,03%.

To pokazuje, że wskaźnik jest względny i nie należy ślepo podążać za wartością, a odpowiednio wyważyć za i przeciw różnych ofert.

Błędnie obliczone RRSO kredytu na umowie – co oznacza dla kredytobiorcy?

Błędne obliczenie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, wpisanie jej w takiej formie do umowy kredytowej i brak naprawy błędu przez bank może mieć poważne konsekwencje. Taki przypadek jest jedną z przesłanek do wprowadzenia sankcji kredytu darmowego, której efektem dla pożyczkobiorcy jest spłata wyłącznie pożyczonego kapitału – bez odsetek i kosztów kredytu.

Z pomocą kalkulatora RRSO możesz sprawdzić, czy w Twojej umowie z bankiem wysokość RRSO została poprawnie oszacowana.

O zastosowanie SKD można wnioskować wyłącznie przy kredycie konsumenckim. Od całkowitej spłaty kredytu nie mogło minąć więcej niż 12 miesięcy. Maksymalna kwota pożyczki to 255 550 złotych, nie może być ona obciążona hipoteką i musiał być zawarty po 17.01.2014 r. Jeśli te warunki zostaną spełnione, można rozpocząć proces starania się o darmowy kredyt.

Jeśli masz wątpliwości – zgłoś się do specjalistów Back2You – pomożemy z bezpłatną analizą Twojej umowy i wskażemy, czy znajdują się w niej przesłanki do wprowadzenia darmowego kredytu.

Chcę skorzystać z sankcji kredytu darmowego

RRSO 0% – czy takie oferty są możliwe?

RRSO 0% przy kredycie oznacza, że kredytobiorca musi oddać bankowi lub instytucji finansowej tylko taką kwotę, jaką pożyczył. Kredyt hipoteczny z takim wskaźnikiem jest niemożliwy do znalezienia. Podobnie będzie w przypadku kredytu gotówkowego, jednak tutaj zdarzają się pewne odstępstwa od reguły.

Mowa o niewielkich pożyczkach udzielanych przez instytucje finansowe w szczególnych wypadkach. Najczęściej kwota kredytu jest niewielka (maksymalnie 3-5 tys. złotych), a instytucja finansowa w takim przypadku daje niewiele czasu na uregulowanie zobowiązania.

Podsumowanie artykułu

 • Jeśli spłaciłeś wcześniej kredyt gotówkowy lub hipoteczny w banku Santander, należy Ci się zwrot części prowizji spłaconej już pożyczki.

 • Każdy kredytobiorca, który zaciągnął pożyczkę konsumencką w banku Santander, może skorzystać z sankcji kredytu darmowego, o ile odnajdzie w swojej umowie błędy.

 • Z racji specyficznego języka, którego użyto w dokumencie, wielu kredytobiorców nie wie, czy ich umowa zawiera błędy.

 • Jeśli chcesz za darmo przeanalizować swój kredyt pod względem zwrotu prowizji oraz sankcji kredytu darmowego, wyślij nam swoją dokumentację kredytową (możesz zasłonić dane wrażliwe – potrzebujemy tylko parametrów kredytu).

Źródła

SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO

Odbierz rekompensatę za błędy w umowie kredytowej

Jeśli Twój bank znajduje się na tej liście to prawdopodobnie należy Ci się rekompensata.

pekao

Bank Pekao

Sankcja kredytu darmowego
Odbierz rekompensatę
Najwyższa rekompensata15 600,00 zł
Średnia rekompensata1521,10 zł
Ostatnia rekompensata4579,90 zł
Zobacz więcej banków

Strefa wiedzy

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dostarczamy kredytobiorcom wiedzy o sankcji kredytu darmowego. Najistotniejsze informacje w jednym miejscu.

Oprocentowanie zmienne czy stałe?

Oprocentowanie stałe czy zmienne – które rozwiązanie wybrać?

Oprocentowanie stałe czy zmienne? Wybór jednego z tych rozwiązań ma ogromny wpływ na to, jaką sumę pieniędzy zwróci do banku kredytobiorca w ramach spłaty pożyczki. Jeśli masz zamiar zaciągnąć kredyt, dowiedz się, czym charakteryzują się oba te rozwiązania i które bardziej Ci odpowiada.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

10 min

Jak obliczyć ratę kredytu?

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego i konsumenckiego?

Jak obliczyć ratę kredytu? To pytanie pojawia się najczęściej jeszcze przed zaciągnięciem pożyczki, gdy osoby zainteresowane zastanawiają się, czy będą w stanie uregulować comiesięczne zadłużenie wobec banku. Sprawdź, w jaki sposób można obliczyć ratę kredytu bez korzystania z kalkulatorów dostępnych w Internecie!

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

9 min

Wakacje kredytowe - co powinieneś wiedzieć?

Wakacje kredytowe – 5 rzeczy, które powinieneś o nich wiedzieć!

Wakacje kredytowe to program, mający stanowić wsparcie dla wszystkich osób spłacających kredyty hipoteczne. Zawieszenie spłaty kredytu jest pewną formą pomocy kredytobiorcom, którym wzrosły raty kredytu. Jak skorzystać z rządowych wakacji kredytowych? Jaki okres zawieszenia spłaty kredytu jest dostępny? Oto 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat ustawowych wakacji kredytowych.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

8 min

Ubezpieczenie kredytu – czy warto?

Ubezpieczenie kredytu – czy warto? Jak z niego zrezygnować?

Ubezpieczenie kredytu ma różne formy i zabezpiecza obie strony umowy, w zależności od rodzaju zobowiązania. Nie jest ono jednak obowiązkowe przy zaciąganiu każdego typu pożyczki. Czym jest ubezpieczenie kredytu i kiedy się je stosuje? W jakich przypadkach jest ono obligatoryjne? Czy rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest możliwa? Na te i inne pytania, odpowiadamy w poniższym artykule.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

9 min

Czym jest RRSO?

RRSO – czym jest ten wskaźnik i jaki ma wpływ na kredyt?

RRSO to kluczowy czynnik pozwalający przeanalizować różne oferty kredytowe. Można dzięki niemu ustalić, która z tych ofert będzie najlepsza. Jak zdefiniować RRSO? Jaki wpływ na kredyt ma rzeczywista roczna stopa oprocentowania? Na te i inne pytania, odpowiadamy w poniższym artykule.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

9 min

Kluczowe błędy w umowach kredytowych i jak ich unikać

Kluczowe błędy w umowach kredytowych i jak ich unikać

Błędy w umowach kredytowych mogą prowadzić do dodatkowych kosztów i problemów prawnych. W artykule przedstawiamy najczęstsze błędy w umowach kredytowych oraz praktyczne wskazówki, jak ich unikać.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

12 min