1. Sankcja kredytu darmowego – czym jest i kiedy ma zastosowanie?

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i kiedy ma zastosowanie?

24 maja 2024
8 min

Sankcja kredytu darmowego pozwoli Ci spłacić kredyt bez jakichkolwiek odsetek, prowizji czy innych kosztów. Jest to możliwe tylko w przypadku kredytów konsumenckich, o ile umowa kredytowa zawiera błędy lub brakuje w niej ustawowo wymaganych informacji. Dowiedz się, co zrobić, by skorzystać z zapisu o darmowym kredycie, jakie dodatkowe warunki musisz spełnić i co zrobić, żeby mieć pewność uzyskania rekompensaty od banku.

Spis treści

  1. 1.

    Czym jest sankcja kredytu darmowego?

  2. 2.

    Jakie błędy upoważniają do skorzystania z sankcji?

  3. 3.

    Darmowy kredyt – dla kogo?

  4. 4.

    Sankcja kredytu darmowego – jak skorzystać?

  5. 5.

    Sankcja kredytu darmowego – jakie banki?

  6. 6.

    Podsumowanie

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Jest to prawo, które umożliwia kredytobiorcy spłatę pożyczki w wysokości kapitału. Zgodnie z art. 45. Ustawy o kredycie konsumenckim instytucje pożyczkowe i banki mogą ponieść konsekwencje prawne, jeśli znacząco naruszają interesy klienta.

https://lexlege.pl/ustawa-o-kredycie-konsumenckim/art-45/

Do tego typu sytuacji dochodzi, gdy pożyczkodawca nie przestrzega wymogów stawianych umowom kredytowym przez Ustawę o kredycie konsumenckim. Skorzystanie z darmowego kredytu jest możliwe, jeśli umowa kredytowa zawiera błędy wymienione w ustawie.

Jeżeli bank uzna Twoje oświadczenie za zasadne, to wówczas kwota do spłaty zmniejszy się o odsetki, prowizje i inne dodatkowe opłaty. Jako kredytobiorca będziesz spłacać już tylko pożyczony kapitał (całkowity koszt kredytu będzie wówczas równowartością kwoty, którą bank oddał Ci do dyspozycji w ramach umowy kredytu). 

Niestety banki odrzucają takie oświadczenia, informując jedynie o możliwości skierowania sprawy do sądu. Istnieje jednak skuteczny sposób na uzyskanie rekompensaty jeszcze przed wszczęciem postępowania sądowego. Omawiamy go w dalszej części artykułu.

Chcę otrzymać rekompensatę za błędy w umowie kredytowej

Jakie błędy upoważniają do skorzystania z sankcji?

Ustawa o kredycie konsumenckim przewiduje konkretne błędy i braki, które umożliwiają kredytobiorcom złożenie oświadczenia o spłacaniu kredytu bez kosztów.

Najczęstsze uchybienia w umowach kredytowych

Z prawa do darmowego kredytu można skorzystać, jeśli:

  • umowa nie zawiera informacji o formie zawarcia umowy kredytu lub nie została sporządzona na piśmie (lub w inny sposób przewidziany w odrębnej umowie),
  • w umowie znajdują się błędne lub fałszywe dane osobowe kredytobiorcy,
  • pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego przekraczają maksymalną kwotę przewidzianą w ustawie,
  • harmonogram spłaty kredytu nie zawiera szczegółowych informacji odnośnie tego, co klient spłaca przy każdej racie pożyczki,
  • umowa nie zawiera informacji o rodzaju oprocentowania (stałe lub zmienne).

Oczywiście to tylko niektóre błędy i uchybienia. W Twojej umowie mogą występować inne, które również pozwolą Ci pozbyć się kosztów Twojego kredytu. Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy, żeby dowiedzieć się, czy Twoja umowa zawiera błędy.

Przesyłam umowę kredytową do bezpłatnej analizy

Darmowy kredyt – dla kogo?

Niestety nie każdy może skorzystać z sankcji. Kredyt musi spełniać konkretne wymogi formalne:

  • jest to kredyt konsumencki, niezabezpieczony hipoteką,
  • umowa została podpisana po 18 grudnia 2011 roku,
  • kredytobiorca jest osobę prywatną, a środki nie były wykorzystane na cele związane z działalnością gospodarczą,
  • kwota kredytu nie przekracza 255 550 złotych lub równowartości tej kwoty w obcej walucie.

Z sankcji darmowego kredytu mogą skorzystać osoby spłacające pożyczkę i te, które już to zrobiły, ale nie wcześniej niż rok przed złożeniem oświadczenia o sankcji. Jeśli kredyt został spłacony jeszcze dawniej, ale bank wykonał zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania, to wówczas termin 12 miesięcy na skorzystanie z sankcji będzie liczony od dnia zwrotu prowizji.

Co ważne, w historii kredytowej mogą się znaleźć opóźnienia w spłacie kredytu do 30 dni, ale każde opóźnienie powyżej tego terminu uniemożliwia skorzystanie z prawa do kredytu bez kosztów. 

Sankcja kredytu darmowego – jak skorzystać?

Najważniejszą kwestią jest znalezienie w umowie uchybień względem ustawy o kredycie konsumenckim. Kolejnym etapem jest przygotowanie odpowiedniego pisma, w którym informuje się bank o skorzystaniu z możliwości sankcji kredytu darmowego.

Dokument ten należy dostarczyć osobiście do oddziału instytucji pożyczkowej lub wysłać na adres jej siedziby. Bieg sprawy rozpoczyna się nie w momencie złożenia wniosku, ale w momencie jego odbioru przez bank.

W oświadczeniu o sankcji kredytu darmowego zawrzyj następujące informacje:

  • dane osobowe pożyczkobiorcy,
  • dane pożyczkodawcy,
  • numer umowy pożyczki,
  • dokładne wskazanie naruszeń w umowie,
  • numer rachunku bankowego, na który mają zostać wpłacone środki,
  • podstawa prawna – artykuł 45. ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim.

Warto pamiętać, że sankcja kredytu darmowego na ogół nie jest akceptowana przez banki, co najczęściej wiąże się z koniecznością skierowania sprawy do sądu. W trakcie batalii sądowej jako kredytobiorca musisz dowieść, że instytucja pożyczkowa wprowadziła do umowy kredytu błędne zapisy lub w inny sposób naruszyła Twoje interesy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wniosek o sankcje kredytu darmowego jest z reguły odrzucany przez wszystkie instytucje pożyczkowe. Jest to zrozumiałe – banki za wszelką cenę chronią swój zarobek. Samodzielne prowadzenie sprawy w sądzie może oznaczać proces, który potrwa od 3 do 5 lat.

Zamiast tego możesz się zgłosić do Back2you – bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę kredytową i uzyskamy dla Ciebie rekompensatę, jeśli Twój kredyt kwalifikuje się do sankcji. Co zyskasz? 

  • Bezpieczeństwo – gwarantujemy bezpieczeństwo danych oraz informacji na temat naszych Klientów,
  • bezpłatna analiza sprawy – nie poniesiesz żadnych kosztów, a już po kilku dniach dowiesz się, czy możesz skorzystać z sankcji,
  • minimum formalności – z nami nie musisz martwić się o konieczność stawiania się na procesach sądowych,
  • brak ryzyka – to my bierzemy na siebie zagrożenia związane z procesem, Ty dostaniesz rekompensatę niezależnie od jego wyniku,
  • rozliczenie w maksymalnie 14 dni roboczych – umówioną kwotę otrzymasz na podany numer konta bankowego najpóźniej 14 dnia od podpisania umowy.
Skorzystaj z sankcji darmowego kredytu

Sankcja kredytu darmowego – jakie banki?

O wiele trudniej jest znaleźć nieprawidłowości w umowie zawartej z parabankiem niż z bankiem komercyjnym. Firmy oferujące tzw. chwilówki tworzą umowy, które trudno zakwestionować. Wyjątkiem jest firma Smartney.Z naszych analiz wynika, że o wiele łatwiej skorzystać z tego zapisu w przypadku zaciągnięcia kredytu w bankach, takich jak:

  • Podsumowanie

    Najważniejsze informacje

    • Polskie prawo umożliwia spłatę pożyczki w wysokości kapitału udzielonego przez bank, jeśli umowa zawiera braki lub błędy,
    • Sankcje darmowego kredytu są dostępne tylko w przypadku kredytów konsumenckich (np. pożyczka gotówkowa).
    • Procesy sądowe mogą trwać wiele lat, a rekompensatę od Back2you możesz dostać w ciągu kilku lub kilkunastu dni.
    Skorzystaj z sankcji darmowego kredytu
    Miłosz Marek
    Autor artykułu
    Miłosz Marek
    [email protected]

    Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

    SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO

    Odbierz rekompensatę za błędy w umowie kredytowej

    Jeśli Twój bank znajduje się na tej liście to prawdopodobnie należy Ci się rekompensata.

    pekao

    Bank Pekao

    Sankcja kredytu darmowego
    Odbierz rekompensatę
    Najwyższa rekompensata15 600,00 zł
    Średnia rekompensata1521,10 zł
    Ostatnia rekompensata4579,90 zł
    Zobacz więcej banków

    Strefa wiedzy

    Te artykuły mogą Cię zainteresować

    Dostarczamy kredytobiorcom wiedzy o sankcji kredytu darmowego. Najistotniejsze informacje w jednym miejscu.

    bezpłatna analiza umowy kredytu gotówkowego

    Bezpłatna analiza umowy kredytowej – sprawdź swój kredyt

    Jeśli w Twojej umowie są błędy – możesz spłacić tylko kapitał początkowy. Bez odsetek i innych kosztów.

    Miłosz Marek-img

    Miłosz Marek

    24.07.2024 r.

    8 min

    Oprocentowanie zmienne czy stałe?

    Oprocentowanie stałe czy zmienne – które rozwiązanie wybrać?

    Oprocentowanie stałe czy zmienne? Wybór jednego z tych rozwiązań ma ogromny wpływ na to, jaką sumę pieniędzy zwróci do banku kredytobiorca w ramach spłaty pożyczki. Jeśli masz zamiar zaciągnąć kredyt, dowiedz się, czym charakteryzują się oba te rozwiązania i które bardziej Ci odpowiada.

    Miłosz Marek-img

    Miłosz Marek

    02.07.2024 r.

    10 min

    Jak obliczyć ratę kredytu?

    Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego i konsumenckiego?

    Jak obliczyć ratę kredytu? To pytanie pojawia się najczęściej jeszcze przed zaciągnięciem pożyczki, gdy osoby zainteresowane zastanawiają się, czy będą w stanie uregulować comiesięczne zadłużenie wobec banku. Sprawdź, w jaki sposób można obliczyć ratę kredytu bez korzystania z kalkulatorów dostępnych w Internecie!

    Miłosz Marek-img

    Miłosz Marek

    02.07.2024 r.

    9 min

    Wakacje kredytowe - co powinieneś wiedzieć?

    Wakacje kredytowe – 5 rzeczy, które powinieneś o nich wiedzieć!

    Wakacje kredytowe to program, mający stanowić wsparcie dla wszystkich osób spłacających kredyty hipoteczne. Zawieszenie spłaty kredytu jest pewną formą pomocy kredytobiorcom, którym wzrosły raty kredytu. Jak skorzystać z rządowych wakacji kredytowych? Jaki okres zawieszenia spłaty kredytu jest dostępny? Oto 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat ustawowych wakacji kredytowych.

    Miłosz Marek-img

    Miłosz Marek

    02.07.2024 r.

    8 min

    Ubezpieczenie kredytu – czy warto?

    Ubezpieczenie kredytu – czy warto? Jak z niego zrezygnować?

    Ubezpieczenie kredytu ma różne formy i zabezpiecza obie strony umowy, w zależności od rodzaju zobowiązania. Nie jest ono jednak obowiązkowe przy zaciąganiu każdego typu pożyczki. Czym jest ubezpieczenie kredytu i kiedy się je stosuje? W jakich przypadkach jest ono obligatoryjne? Czy rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest możliwa? Na te i inne pytania, odpowiadamy w poniższym artykule.

    Miłosz Marek-img

    Miłosz Marek

    02.07.2024 r.

    9 min

    Czym jest RRSO?

    RRSO – czym jest ten wskaźnik i jaki ma wpływ na kredyt?

    RRSO to kluczowy czynnik pozwalający przeanalizować różne oferty kredytowe. Można dzięki niemu ustalić, która z tych ofert będzie najlepsza. Jak zdefiniować RRSO? Jaki wpływ na kredyt ma rzeczywista roczna stopa oprocentowania? Na te i inne pytania, odpowiadamy w poniższym artykule.

    Miłosz Marek-img

    Miłosz Marek

    02.07.2024 r.

    9 min