Czym jest i kiedy ma zastosowanie sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i kiedy ma zastosowanie?

Sankcja kredytu darmowego pozwoli Ci spłacić kredyt bez jakichkolwiek odsetek, prowizji czy innych kosztów. Jest to możliwe tylko w przypadku kredytów konsumenckich, o ile umowa kredytowa zawiera błędy lub brakuje w niej ustawowo wymaganych informacji. Dowiedz się, co zrobić, by skorzystać z zapisu o darmowym kredycie, jakie dodatkowe warunki musisz spełnić i co zrobić, żeby mieć pewność uzyskania rekompensaty od banku.

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Jest to prawo, które umożliwia kredytobiorcy spłatę pożyczki w wysokości kapitału. Zgodnie z art. 45. Ustawy o kredycie konsumenckim instytucje pożyczkowe i banki mogą ponieść konsekwencje prawne, jeśli znacząco naruszają interesy klienta.

 

Do tego typu sytuacji dochodzi, gdy pożyczkodawca nie przestrzega wymogów stawianych umowom kredytowym przez Ustawę o kredycie konsumenckim. Skorzystanie z darmowego kredytu jest możliwe, jeśli umowa kredytowa zawiera błędy wymienione w ustawie.

Jeżeli bank uzna Twoje oświadczenie za zasadne, to wówczas kwota do spłaty zmniejszy się o odsetki, prowizje i inne dodatkowe opłaty. Jako kredytobiorca będziesz spłacać już tylko pożyczony kapitał (całkowity koszt kredytu będzie wówczas równowartością kwoty, którą bank oddał Ci do dyspozycji w ramach umowy kredytu). 

Niestety banki odrzucają takie oświadczenia, informując jedynie o możliwości skierowania sprawy do sądu. Istnieje jednak skuteczny sposób na uzyskanie rekompensaty jeszcze przed wszczęciem postępowania sądowego. Omawiamy go w dalszej części artykułu.

Chcę otrzymać rekompensatę za błędy w umowie kredytowej

Jakie błędy upoważniają do skorzystania z sankcji?

Ustawa o kredycie konsumenckim przewiduje konkretne błędy i braki, które umożliwiają kredytobiorcom złożenie oświadczenia o spłacaniu kredytu bez kosztów.

Najczęstsze uchybienia w umowach kredytowych

Z prawa do darmowego kredytu można skorzystać, jeśli:

 • umowa nie zawiera informacji o formie zawarcia umowy kredytu lub nie została sporządzona na piśmie (lub w inny sposób przewidziany w odrębnej umowie),
 • w umowie znajdują się błędne lub fałszywe dane osobowe kredytobiorcy,
 • pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego przekraczają maksymalną kwotę przewidzianą w ustawie,
 • harmonogram spłaty kredytu nie zawiera szczegółowych informacji odnośnie tego, co klient spłaca przy każdej racie pożyczki,
 • umowa nie zawiera informacji o rodzaju oprocentowania (stałe lub zmienne).

Oczywiście to tylko niektóre błędy i uchybienia. W Twojej umowie mogą występować inne, które również pozwolą Ci pozbyć się kosztów Twojego kredytu. Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy, żeby dowiedzieć się, czy Twoja umowa zawiera błędy.

Przesyłam umowę kredytową do bezpłatnej analizy

Darmowy kredyt – dla kogo?

Niestety nie każdy może skorzystać z sankcji. Kredyt musi spełniać konkretne wymogi formalne:

 • jest to kredyt konsumencki, niezabezpieczony hipoteką,
 • umowa została podpisana po 18 grudnia 2011 roku,
 • kredytobiorca jest osobę prywatną, a środki nie były wykorzystane na cele związane z działalnością gospodarczą,
 • kwota kredytu nie przekracza 255 550 złotych lub równowartości tej kwoty w obcej walucie.

Z sankcji darmowego kredytu mogą skorzystać osoby spłacające pożyczkę i te, które już to zrobiły, ale nie wcześniej niż rok przed złożeniem oświadczenia o sankcji. Jeśli kredyt został spłacony jeszcze dawniej, ale bank wykonał zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania, to wówczas termin 12 miesięcy na skorzystanie z sankcji będzie liczony od dnia zwrotu prowizji.

Co ważne, w historii kredytowej mogą się znaleźć opóźnienia w spłacie kredytu do 30 dni, ale każde opóźnienie powyżej tego terminu uniemożliwia skorzystanie z prawa do kredytu bez kosztów. 

Sankcja kredytu darmowego – jak skorzystać?

Najważniejszą kwestią jest znalezienie w umowie uchybień względem ustawy o kredycie konsumenckim. Kolejnym etapem jest przygotowanie odpowiedniego pisma, w którym informuje się bank o skorzystaniu z możliwości sankcji kredytu darmowego.

Dokument ten należy dostarczyć osobiście do oddziału instytucji pożyczkowej lub wysłać na adres jej siedziby. Bieg sprawy rozpoczyna się nie w momencie złożenia wniosku, ale w momencie jego odbioru przez bank.

W oświadczeniu o sankcji kredytu darmowego zawrzyj następujące informacje:

 • dane osobowe pożyczkobiorcy,
 • dane pożyczkodawcy,
 • numer umowy pożyczki,
 • dokładne wskazanie naruszeń w umowie,
 • numer rachunku bankowego, na który mają zostać wpłacone środki,
 • podstawa prawna – artykuł 45. ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim.

Warto pamiętać, że sankcja kredytu darmowego na ogół nie jest akceptowana przez banki, co najczęściej wiąże się z koniecznością skierowania sprawy do sądu. W trakcie batalii sądowej jako kredytobiorca musisz dowieść, że instytucja pożyczkowa wprowadziła do umowy kredytu błędne zapisy lub w inny sposób naruszyła Twoje interesy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wniosek o sankcje kredytu darmowego jest z reguły odrzucany przez wszystkie instytucje pożyczkowe. Jest to zrozumiałe – banki za wszelką cenę chronią swój zarobek. Samodzielne prowadzenie sprawy w sądzie może oznaczać proces, który potrwa od 3 do 5 lat.

Zamiast tego możesz się zgłosić do Back2you – bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę kredytową i uzyskamy dla Ciebie rekompensatę, jeśli Twój kredyt kwalifikuje się do sankcji. Co zyskasz? 

 • Bezpieczeństwo – gwarantujemy bezpieczeństwo danych oraz informacji na temat naszych Klientów,
 • bezpłatna analiza sprawy – nie poniesiesz żadnych kosztów, a już po kilku dniach dowiesz się, czy możesz skorzystać z sankcji,
 • minimum formalności – z nami nie musisz martwić się o konieczność stawiania się na procesach sądowych,
 • brak ryzyka – to my bierzemy na siebie zagrożenia związane z procesem, Ty dostaniesz rekompensatę niezależnie od jego wyniku,
 • rozliczenie w maksymalnie 14 dni roboczych – umówioną kwotę otrzymasz na podany numer konta bankowego najpóźniej 14 dnia od podpisania umowy.
Skorzystaj z sankcji darmowego kredytu

Sankcja kredytu darmowego – jakie banki?

Podsumowanie

 • Polskie prawo umożliwia spłatę pożyczki w wysokości kapitału udzielonego przez bank, jeśli umowa zawiera braki lub błędy,
 • Sankcje darmowego kredytu są dostępne tylko w przypadku kredytów konsumenckich (np. pożyczka gotówkowa).
 • Procesy sądowe mogą trwać wiele lat, a rekompensatę od Back2you możesz dostać w ciągu kilku lub kilkunastu dni.
Chcę spłacać kredyt bez kosztów

obrazek na belce

Bezpłatny
kalkulator
zwrotu prowizji

Pieniądze na koncie nawet w 24 h!

Czytaj więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dostarczamy kredytobiorcom wiedzy o zwrotach prowizji bankowych.
Najistotniejsze informacje w jednym miejscu.

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu krok po kroku

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu krok po kroku

Wszystkie raty kredytu spłacone i to sporo przed terminem? Masz prawo ubiegać się o zwrot kosztów kredytu. Dowiedz się, jak krok po kroku uzyskać zwrot bankowy.

Umowa kredytowa – jak czytać i na co uważać przy jej zawieraniu?

Umowa kredytowa – jak czytać i na co uważać przy jej zawieraniu?

Umowa kredytowa to najważniejszy dokument ze wszystkich, które otrzymuje konsument w trakcie zaciągania kredytu. Na co uważać, podpisując umowę?

Kredyt konsumencki – czego nie dowiesz się o nim w banku?

Kredyt konsumencki – czego nie dowiesz się o nim w banku?

Kredyt konsumencki to popularna forma finansowania nieprzewidzianych wydatków. Dowiedz się o nim wszystkiego, czego nie dowiesz się od banku!

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i kiedy ma zastosowanie?

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i kiedy ma zastosowanie?

Sankcja kredytu darmowego powoduje, że pożyczkobiorca musi oddać do banku tylko pożyczoną kwotę, bez odsetek i opłat. Sprawdź, kiedy się ją stosuje!

Otrzymaj zwrot

Dołącz do Klientów, którzy odzyskali z nami swoje prowizje bankowe

Podaj podstawowe dane i przekonaj się, ile możesz odzyskać z banku!