Spłacasz pożyczkę w Provident, albo masz to już za sobą? Warto sprawdzić, czy w umowie kredytowej nie znalazły się błędy umożliwiające zastosowanie sankcji kredytu darmowego. Uruchomienie tego mechanizmu przyniesie spore oszczędności dla osoby, która zaciągnęła pożyczkę.
Czym jest sankcja kredytu darmowego w Provident?
Sankcja kredytu darmowego to mechanizm chroniący interesy klientów banków i innych instytucji finansowych. Wynika z artykułu 45 z ustawy o kredycie konsumenckim. Jeśli zostanie zastosowana, pożyczkobiorca jest zobowiązany do oddania wyłącznie pożyczonej kwoty kredytu – bez odsetek i kosztów obsługi umowy.
Sankcja darmowego kredytu konsumenckiego zostanie uruchomiona tylko w momencie, gdy umowa podpisana z bankiem lub firmą pożyczkową posiada znaczące błędy w swojej treści.
Ustawa o kredycie konsumenckim, art. 45. [Sankcja kredytu darmowego]
1. W przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1-8, 10, 11, 14-17, art. 31-33, art. 33a i art. 36a-36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.
Ile można otrzymać dzięki sankcji kredytu darmowego w Provident?
Wystarczą zaledwie trzy minuty, żeby dowiedzieć się, jakie korzyści finansowe może zagwarantować sankcja kredytu darmowego.
Skorzystaj z naszego kalkulatora, wprowadź podstawowe dane i dowiedz się, na co możesz liczyć. Będziesz potrzebować informacji o kwocie kredytu, liczbie rat, wysokości prowizji oraz oprocentowania.
Warunki skorzystania z sankcji kredytu darmowego w Provident
Jeśli kredytobiorca myśli o zastosowaniu mechanizmu sankcji darmowego kredytu w Provident, przede wszystkim musi wykazać, jakie zapisy w jego umowie kredytowej skłoniły go do podjęcia takiej decyzji.
Sankcja może zostać uruchomiona wyłącznie wtedy, gdy są do tego przesłanki. Chęci zmniejszenia wysokości raty kredytu to zbyt mało, ale błędy w umowach kredytu konsumenckiego są bardziej powszechne niż może się to wydawać.
błędy w umowach kredytu konsumenckiego są bardziej powszechne niż może się to wydawać
Oprócz błędów zawarta umowa musi zawierać także kilka wymogów formalnych, dzięki czemu będzie mogła zostać zakwalifikowana do sankcji kredytu darmowego.
Zgłaszając się po darmowy kredyt konsumencki, miej pewność, że:
pożyczka jest trakcie spłaty albo nie minęło więcej niż 11 miesięcy od spłaty ostatniej raty lub odbioru zwrotu prowizji,
kwota całkowita kredytu wynosi nie więcej niż 255 550 zł (lub równowartość w innej walucie),
masz kredyt konsumencki – zaciągnięty przez osobę prywatną,
umowa została zawarta nie wcześniej niż 18 stycznia 2014 roku,
Najczęstsze błędy w umowach kredytowych Provident umożliwiające zastosowanie sankcji kredytu darmowego
Jakie błędy pojawiają się najczęściej w umowie kredytowej i prowadzi to do sankcji kredytu darmowego? Mogą to być błędnie obliczone lub zbyt wysokie pozaodsetkowe koszty obciążające konsumenta. Zgodnie z ustawą, w kredycie konsumenckim zawartym po 18 grudnia 2022 roku, koszty te nie mogą przekraczać 45% całkowitej kwoty pożyczki.
Podstawą do zastosowania sankcji będzie też różnica między realną o umowną kwotą pożyczonych pieniędzy. Jeśli na konto kredytobiorcy trafi inna suma niż zadeklarowana w dokumencie, wówczas może on ubiegać się o unieważnienie umowy.
Istotnym przewinieniem po stronie instytucji finansowej będzie też niepoprawne podanie informacji o warunkach kredytu lub całkowite pominięcie ważnych kwestii, które powinny znaleźć się w umowie. To samo dotyczy podania oprocentowania. Jego błędne wyliczenie otwiera możliwość stosowania sankcji.
Jak złożyć oświadczenie o sankcji kredytu darmowego w Provident?
Aby sankcja darmowego kredytu została uruchomiona, konieczne jest złożenie oświadczenie przez kredytobiorcę. Dokument musi trafić do siedziby banku, więc najlepiej wysłać je listem poleconym, aby mieć potwierdzenie dostarczenia przesyłki.
Banki nie mają wzorów oświadczeń o skorzystaniu z SKD, bo nie chcą nawet, żeby klienci dowiedzieli się o możliwościach, jakie stoją za mechanizmem. Świadomość polskich kredytobiorców o możliwości zastosowania sankcji jest nadal niewielka.
Banki nie mają wzorów oświadczeń o skorzystaniu z SKD, bo nie chcą nawet, żeby klienci dowiedzieli się o możliwościach, jakie stoją za mechanizmem. Świadomość polskich kredytobiorców o możliwości zastosowania sankcji jest nadal niewielka.
Dane osobowe wnioskującego.
Data i miejscowość powstania wniosku.
Adres siedziby Provident Polska,
Numer umowy kredytowej i data jej zawarcia.
Podstawa prawna.
Uzasadnienie wniosku.
Czytelny, odręczny podpis wnioskodawcy.
Nie wiesz, jak przygotować wniosek o zastosowanie sankcji kredytu darmowego w Provident? Skorzystaj z naszego bezpłatnego generatora, który umożliwi Ci przygotowanie dokumentu. Jeśli przejdziesz cały proces krok po kroku, masz gwarancję, że nie zapomnisz o żadnych niezbędnych danych, które powinny znaleźć się w oświadczeniu.
Provident odmawia zastosowania kredytu darmowego? My zapłacimy w 14 dni roboczych
Wyegzekwowanie zastosowania sankcji kredytu darmowego od instytucji finansowej nie jest łatwym zadaniem, ale nie należy się zrażać, bo stawką w takich sprawach najczęściej są duże kwoty. Trzeba być jednak przygotowanym, że po złożeniu oświadczenia, bank nie przystanie na warunki swojego klienta.
Orzecznictwo w Polsce w sprawach sankcji kredytu darmowego nie jest jeszcze ugruntowane. Po odrzuceniu wniosku kredytodawca ma dwie możliwości. Może skorzystać z usług prawnika lub radcy prawnego, a następnie pozwać bank czy firmę pożyczkową. To rozwiązanie jest czasochłonne, generuje koszty i nie ma pewności, że wyrok sądu zagwarantuje chociaż zwrot poniesionych kosztów.
Alternatywą jest skorzystanie z wiedzy i doświadczenia Back2you. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę pod kątem zastosowania niewłaściwych zapisów. Jeśli znajdziemy podstawy do unieważnienia umowy, wówczas zaproponujemy kwotę, za którą odkupimy od Ciebie sprawę.
Dzięki temu unikniesz wytoczenia sprawy, dostaniesz pieniądze na konto w ciągu kilku dni roboczych i nie będziesz przejmować się rezultatem rozprawy, bo całą odpowiedzialność procesową bierzemy na siebie. Zgłaszając swoją sprawę, możesz tylko zyskać.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przeciwko Provident (C-321/22)
Pod koniec 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał istotny wyrok w sprawie przeciwko Provident. Swoje zapytanie do TSUE wysłał Sąd Rejonowy w Warszawie, który rozpatrywał sprawę trzech osób, które nie zgadzały się zapisami w umowie kredytowej oraz oceniły, że koszty kredytu są nieproporcjonalnie wysokie.
Ponadto zaskarżono zapis w umowie, który określał, że do spłaty kolejnych rat miało dochodzić wyłącznie płacąc gotówką, przedstawicielowi firmy, w miejscu zamieszkania kredytobiorcy. Wyrok z 23 listopada 2023 roku był korzystny dla zgłaszających swoje wątpliwości, co daje wyraźny sygnał, że warto przedstawiać własne roszczenia. Szczególnie w kwestiach pozaodsetkowych kosztów kredytu.
SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO
Odbierz rekompensatę za błędy w umowie kredytowej
Jeśli Twój bank znajduje się na tej liście to prawdopodobnie należy Ci się rekompensata.