Jak uzyskać kopie umowy kredytowej?

Kopia umowy kredytowej – kiedy jest potrzebna i jak ją uzyskać?

Kopia umowy kredytowej jest wydawana na wyraźne życzenie klienta, który zgubił gdzieś część lub całość oryginału. Dokument ten jest niezbędny do uzyskania zarówno zwrotu części prowizji oraz ubezpieczenia kredytu, jak i do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. W jakich sytuacjach potrzebna jest jeszcze kopia umowy? Czym różni się duplikat od umowy? Jak uzyskać taki dokument i czy jest to usługa odpłatna? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest kopia umowy pożyczki?

Umowa kredytu jest najważniejszym, z punktu widzenia prawa, elementem transakcji zawarcia pożyczki. W przypadku zgubienia części lub całości oryginalnego kontraktu pożyczki, klient ma prawo ubiegać się o wydanie kopii umowy kredytowej. Dotyczy to zarówno kredytów hipotecznych, jak i konsumenckich. 

Kopia tego typu umowy powinna zawierać wszystkie informacje, które znalazły się w oryginalnym zapisie warunków udzielenia kredytu, czyli:

  • rodzaj kredytu, który jest przedmiotem umowy,
  • dane obu stron transakcji,
  • kwotę pożyczki,
  • wszystkie warunki i zasady udzielenia i spłaty kredytu,
  • wyszczególnienie wszystkich dodatkowych opłat, takich jak prowizje, odsetki czy ubezpieczenia,
  • harmonogram spłaty kredytu.

Kiedy potrzebna jest kopia umowy kredytu?

Jak wspomniano na początku tekstu, kserokopii oryginału wymaga się w sytuacjach, w których kredytobiorca ma zastrzeżenia co do pewnych działań instytucji bankowej lub parabanku i chce dokładnie zbadać zapisy kontraktu. 

Kopia umowy może się więc przydać, gdy:

Warto pamiętać, by w trakcie pobierania kopii umowy kredytu, poprosić również o wszystkie aneksy i dodatkowe dokumenty, które klient podpisał w momencie zawarcia kontraktu lub po spłacie pożyczki. Je również zalicza się w poczet dokumentacji umowy kredytu. Co ciekawe, bank nie może domagać się przyczyny wydania kserokopii oryginału.


Sprawdź czy należy Ci się zwrot prowizji z banku

 

Jak napisać wniosek o kopię umowy pożyczki?

Wnioski o kserokopię umowy kredytowej z różnych banków, nie różnią się zbytnio pod względem formy i zawartych w nich danych. Co powinno znaleźć się w dokumencie?

Przykładowy wniosek o wydanie kopii umowy kredytowej

  1. Data i miejsce przygotowania wniosku.
  2. Dane osobowe wszystkich kredytobiorców (w przypadku małżonków, którzy wzięli kredyt wspólnie, należy podać dane obu osób).
  3. Dane adresowe instytucji, do której kieruje się wniosek.
  4. Numer umowy pożyczki oraz data jej zawarcia.
  5. Wyszczególnienie wszystkich dokumentów, o które się wnioskuje.
  6. Klauzula informacyjna o pobraniu przez bank prowizji za wydanie kopii umowy kredytowej.
  7. Czytelne podpisy wszystkich kredytobiorców.

Dokument ze wszystkimi powyższymi danymi należy dostarczyć do banku. Można to zrobić osobiście, drogą pocztową lub przez Internet.

Ile kosztuje kserokopia umowy kredytowej?

Niestety, uzyskanie papierowej kopii umowy kredytowej jest zwykle usługą płatną, ponieważ nie należy to do obowiązków banku. Kwota, którą należy zapłacić, zależy od kilku czynników, przede wszystkim od polityki instytucji i jej cennika, a także od ilości dokumentów, które mają zostać wydane klientowi.

Prowizji za kopię umowy kredytowej nie nalicza się, jeśli klient złożył do banku prośbę o elektroniczny odpis umowy (w formie skanów lub plików pdf). Każda inna forma kopii jest niestety obarczona dodatkową prowizją do zapłaty.

Kiedy bank może odmówić wydania kopii umowy kredytu?

Co do zasady, obowiązkiem banku jest wydać kopię umowy na wyraźne życzenie klienta, bez pytania o przyczynę jej pobrania. Niestety, bank odmówi wydania dokumentu w trzech sytuacjach:

  • Gdy czas obowiązywania umowy się zakończył.
  • Kiedy kredyt został spłacony w całości.
  • Po 5 latach od zamknięcia kredytu (bank ma obowiązek zachować wszystkie dokumenty w archiwum przez 5 lat).

Zgłoś się do nas, a odzyskamy dla Ciebie zwrot prowizji!

Podsumowanie

  • kopia umowy kredytowej może zostać wydana tylko na wyraźne życzenie klienta, wyłączając sytuacje, w których kredyt został spłacony, czas obowiązywania kontraktu się zakończył lub minęło 5 lat od zamknięcia pożyczki,
  • kserokopia umowy kredytu powinna zawierać wszystkie informacje, jakie znalazły się w oryginalnej formie dokumentu,
  • kopia umowy kredytowej jest niezbędna w przypadku, gdy kredytobiorca chce skorzystać z sankcji kredytu darmowego lub zażądać zwrotu części prowizji i ubezpieczenia,
  • za kserokopię umowy pożyczki na papierze trzeba zapłacić prowizję. Darmowe jest jedynie uzyskanie jej w formie elektronicznej (skany lub pliki pdf). 
obrazek na belce

Bezpłatny
kalkulator
zwrotu prowizji

Pieniądze na koncie nawet w 24 h!

Czytaj więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dostarczamy kredytobiorcom wiedzy o zwrotach prowizji bankowych.
Najistotniejsze informacje w jednym miejscu.

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu krok po kroku

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu krok po kroku

Wszystkie raty kredytu spłacone i to sporo przed terminem? Masz prawo ubiegać się o zwrot kosztów kredytu. Dowiedz się, jak krok po kroku uzyskać zwrot bankowy.

Umowa kredytowa – jak czytać i na co uważać przy jej zawieraniu?

Umowa kredytowa – jak czytać i na co uważać przy jej zawieraniu?

Umowa kredytowa to najważniejszy dokument ze wszystkich, które otrzymuje konsument w trakcie zaciągania kredytu. Na co uważać, podpisując umowę?

Kredyt konsumencki – czego nie dowiesz się o nim w banku?

Kredyt konsumencki – czego nie dowiesz się o nim w banku?

Kredyt konsumencki to popularna forma finansowania nieprzewidzianych wydatków. Dowiedz się o nim wszystkiego, czego nie dowiesz się od banku!

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i kiedy ma zastosowanie?

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i kiedy ma zastosowanie?

Sankcja kredytu darmowego powoduje, że pożyczkobiorca musi oddać do banku tylko pożyczoną kwotę, bez odsetek i opłat. Sprawdź, kiedy się ją stosuje!

Otrzymaj zwrot

Dołącz do Klientów, którzy odzyskali z nami swoje prowizje bankowe

Podaj podstawowe dane i przekonaj się, ile możesz odzyskać z banku!