
Źródło: https://nestbank.pl
sesje przychodzące
sesje wychodzące
informacje
Jeśli zaciągnąłeś pożyczkę w Nest Banku i udało Ci się ją spłacić wcześniej, masz prawo domagać się zwrotu prowizji bankowej! Dokładnie przeanalizuj też swoją umowę kredytową, bo może się okazać, że należą Ci się środki z tytułu sankcji kredytu darmowego!
Spis treści:
Zwrot prowizji i sankcja kredytu darmowego – definicja prawna
Zwrot części prowizji jest zapisem prawnym, który upoważnia kredytobiorcę, który zamknął swój kredyt przed terminem, do odzyskania pieniędzy. Kwota, jaką otrzyma pożyczkodawca, uzależniona jest od dwóch rzeczy: wysokości prowizji oraz różnicy między datą zamknięcia kredytu na umowie a terminem rzeczywistej spłaty kredytu.
Ubieganie się o odzyskanie pieniędzy za wcześniejsze uregulowanie należności, możliwe jest dzięki art. 49. ustawy o kredycie konsumenckim. Zapis ten stanowi, że w przypadku odnotowania przedterminowego zamknięcia kredytu, bank ma obowiązek wypłacenia prowizji za niewykorzystany okres kredytowania.
Sankcja kredytu darmowego jest prawem, którego celem jest dyscyplinowanie banków w kwestii uchybień informacyjnych. Artykuł 45. ustawy o kredycie konsumenckim umożliwia kredytobiorcy spłatę kredytu tylko w wysokości pożyczonego kapitału w przypadku, gdy bank nie zawrze w umowie kredytowej zapisów, wymaganych przez wspomnianą ustawę.
Warunki wypłaty zwrotu prowizji oraz ubiegania się o sankcje kredytu darmowego w Nest Banku
Podobnie jak w innych instytucjach finansowych, tak i Nest Bank ma obowiązek zwrotu części prowizji za spłaconą wcześniej pożyczkę. Aby otrzymać pieniądze, należy przygotować wniosek.
Przed sporządzeniem tego dokumentu, warto sprawdzić, które (według ustawy o kredycie konsumenckim) kredyty kwalifikują się jako konsumenckie i kiedy istnieje realna szansa na odzyskanie pieniędzy z opłaty bankowej i sankcji kredytu darmowego. Najważniejszą kwestią przy zwrocie prowizji jest zamknięcie pożyczki przed terminem na umowie.
Podobnie ma się sprawa z sankcjami kredytu darmowego. W tym przypadku obowiązkowe jest wyszczególnienie zapisów w umowie, co do których są wątpliwości, że kredytodawca dopełnił wszystkie wymogi informacyjne.
W obu przypadkach umowa kredytowa musi spełniać następujące, dodatkowe wymagania:
- wartość kredytu nie może przekroczyć 255 500 zł,
- umowa została zawarta po 18 grudnia 2011 roku,
- zabezpieczeniem kredytu nie może być nieruchomość,
- kredytobiorca jest osobą fizyczną.
Jak skorzystać z zapisu o zwrocie prowizji i sankcjach kredytu darmowego w Nest Bank?
Jeśli Twój kredyt spełnia powyższe wymagania, czas pomyśleć o odzyskaniu pieniędzy. Do wyboru są dwie drogi – samodzielna walka o zwrot części prowizji i sankcję kredytu bankowego lub przekazanie sprawy do naszej firmy, która pomaga kredytobiorcom w odzyskaniu pieniędzy.
Kredytobiorcy, decydujący się o samodzielną batalię z bankiem, powinni w pierwszej kolejności przygotować odpowiedni wniosek o zwrot prowizji lub skorzystanie z sankcji kredytu darmowego.
W obu przypadkach ustawodawca wymaga, aby na piśmie do Nest Banku znalazły się informacje, takie jak:
- numer umowy pożyczki,
- dane osobowe pożyczkobiorcy,
- numer konta, na który mają wpłynąć środki,
- podstawę prawną, na której opiera się wniosek (przy zwrotach prowizji są to art. 48. i 49. ustawy o kredycie konsumenckim oraz wyrok TSUE o sygn. C-383/18; w przypadku sankcji kredytu
- darmowego jest to art. 45. ustawy o kredycie konsumenckim),
- potwierdzenie zamknięcia kredytu (najlepiej raport z BIK).
Przy składaniu wniosku o skorzystanie z sankcji kredytu darmowego, należy zawrzeć w dokumencie informacje o tym, jakich zapisów w umowie brakuje lub tych, których ważność zostaje podważona.
Co robić, gdy Nest Bank odmówił wypłaty pieniędzy?
Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku istnieje szansa na to, że Nest Bank odmówi wypłaty pieniędzy. Bez względu na to, czy starasz się o zwrot prowizji bankowej, czy chcesz, aby bank uznał skorzystanie z sankcji kredytu darmowego, jedyną drogą do odzyskania środków finansowych może być skierowanie sprawy na drogę sądową.
Nie musisz jednak walczyć z bankiem samodzielnie! Jeśli zgłosisz się do nas, przeanalizujemy Twoją sprawę całkowicie za darmo. W przypadku, gdy okaże się, że kwalifikujesz się do zwrotu prowizji lub skorzystania z sankcji kredytu darmowego, nasz konsultant przedstawi Ci propozycję cesji wierzytelności.
Zaakceptowanie przeniesienia roszczeń wobec banku na naszą firmę ma dwa plusy:
- Pewność wypłaty pieniędzy – samodzielna walka z bankiem nie gwarantuje wygranej w sądzie. Jeśli przystaniesz na naszą propozycję, wypłacimy Ci pieniądze z naszych środków, a sami będziemy walczyć z bankiem o uznanie roszczenia. Nie mamy gwarancji, że uzyskamy środki pieniężne, więc można dojść do wniosku, że całe ryzyko bierzemy na siebie!
- Środki na koncie w maksymalnie 10 dni – procesy sądowe z bankami trwają zwykle bardzo długo (od roku wzwyż). Skorzystanie z naszej oferty gwarantuje, że pieniądze trafią na Twoje konto w maksymalnie 5 (w sprawach o zwrot prowizji) lub 10 dni roboczych (przy sankcjach kredytu darmowego).
Te artykuły mogą Cię zainteresować
Dostarczamy kredytobiorcom wiedzy o zwrotach prowizji bankowych.
Najistotniejsze informacje w jednym miejscu.

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu krok po kroku

Umowa kredytowa – jak czytać i na co uważać przy jej zawieraniu?

Kredyt konsumencki – czego nie dowiesz się o nim w banku?

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i kiedy ma zastosowanie?
Dołącz do Klientów, którzy odzyskali z nami swoje prowizje bankowe
Podaj podstawowe dane i przekonaj się, ile możesz odzyskać z banku!