1. Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu krok po kroku

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu krok po kroku

06 maja 2024
8 min

Wszystkie raty kredytu spłacone i to sporo przed terminem? Masz prawo ubiegać się o zwrot kosztów kredytu. Dowiedz się, jak krok po kroku uzyskać zwrot bankowy.

Odbierz zwrot prowizji kredytu

Spis treści

  1. 1.

    Krok 1. Napisz wniosek o zwrot prowizji kredytu 

  2. 2.

    Krok 2. Złóż wniosek w banku 

  3. 3.

    Krok 3. Oczekuj na odpowiedź banku 

  4. 4.

    Dlaczego banki odrzucają reklamację do banku o zwrot pieniędzy? 

  5. 5.

    Jak walczyć o zwrot prowizji bankowej? 

  6. 6.

    Uzyskaj zwrot prowizji za przedterminową spłatę pożyczki  

  7. 7.

    Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego lub konsumenckiego a zwroty prowizji bankowych

Krok 1. Napisz wniosek o zwrot prowizji kredytu 

Sporządzenie wniosku o zwrot prowizji kredytu to pierwszy krok, aby uzyskać pieniądze od banku w ramach wcześniejszej spłaty kredytu. W takim piśmie powinny się znaleźć takie pozycje jak: 

  • miejscowość i data, 
  • pełna nazwa banku i dokładny adres, 
  • Twoje dane osobowe oraz adresowe,
  • żądanie zwrotu prowizji,  
  • kwotę zwrotu prowizji, 
  • podstawę prawną,
  • uzasadnienie roszczenia, 
  • numer konta bankowego,
  • termin zwrotu bankowego,
  • Twój własnoręczny podpis. 

Krok 2. Złóż wniosek w banku 

Wniosek o zwrot bankowy najlepiej wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru na adres centrali banku lub złożyć osobiście w najbliższym jego oddziale. 

Krok 3. Oczekuj na odpowiedź banku 

Bank na Twoje pismo reklamacyjne powinien odpowiedzieć w ciągu 30 dni od momentu jego otrzymania. Czas oczekiwania na odpowiedź może jednak się znacznie wydłużyć - do nawet 60 dni

Bank ma prawo ustosunkować się do otrzymanej reklamacji właśnie w takim wydłużonym terminie, jeśli dany przypadek jest szczególnie skomplikowany. W takiej sytuacji kredytodawca powinien poinformować wnioskodawcę o przyczynie opóźnienia, okolicznościach do wyjaśnienia oraz prawdopodobnym terminie udzielenia odpowiedzi. 

Niestety wielu wnioskodawców spotyka się z odmowną odpowiedzią dot. zwrotów bankowych. 

Sprawdź czy należy Ci się zwrot prowizji z banku

Dlaczego banki odrzucają reklamację do banku o zwrot pieniędzy? 

Banki odrzucając reklamację do banku o zwrot pieniędzy argumentują swoją decyzję tym, że m.in. według ich opinii prowizja nie jest związana z okresem kredytowania, czy wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrok dot. zwrotu prowizji nie jest dla nich wiążący. 

Prowizja a okres kredytowania 

Jeśli wyślesz do banku pismo o zwrot prowizji, to możesz spotkać się z odpowiedzią, że zwrot jest bezzasadny z uwagi na brak uzależnienia wysokości tego kosztu kredytu od okresu kredytowania. Tak właśnie często interpretują art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, który dot. obniżenia całkowitego kosztu kredytu. 

Zwrot z tytułu wyroku TSUE 

Zdaniem banków zwrot z tytułu wyroku, który wydał TSUE nie dotyczy wszystkich spraw o zwrot bankowy, tylko wyłącznie jednej rozstrzyganej przez unijny Trybunał. 

W niektórych odpowiedziach na reklamację banki sugerują, że orzeczenie dot. prawa europejskiego, a nie polskiego. Wiele banków zwraca prowizję, ale tylko gdy spłata kredytu nastąpiła po ogłoszeniu decyzji TSUE. 

Jak walczyć o zwrot prowizji bankowej? 

O pomoc w uzyskaniu zwrotu prowizji bankowej możesz się zwrócić do Rzecznika Finansowego. Musisz jednak wiedzieć, że jest to rozwiązanie dosyć czasochłonne. Okres oczekiwania na samo tylko rozpatrzenie wniosku przez tą instytucję może wynieść nawet pół roku. 

Wybierając tą drogę trzeba mieć na uwadze fakt, że niezależnie od tego czy zdecydujesz się na postępowanie interwencyjne czy polubowne, bank nie jest zobligowany do zwrotu prowizji czy zawarcia ugody. Wynik takiego postępowania może pełnić jedynie funkcję pomocniczą. 

O zwrot od banku możesz także walczyć na drodze sądowej. To rozwiązanie wymaga jednak od Ciebie poniesienia niemałych kosztów i oczywiście ryzyka przegrania sprawy. Oprócz wynagrodzenia adwokata trzeba także się liczyć z m.in. opłatą od pozwu. Jeśli sprawę przegrasz, będziesz zobowiązany do zwrócenia wszystkich kosztów stronie wygranej. 

Ponadto, w toku procesu sądowego musisz udowodnić zasadność swojego roszczenia. Mówi o tym art. 6 Kodeksu cywilnego. To na Tobie będzie spoczywać ciężar udowodnienia faktu, że należy Ci się zwrot prowizji bankowej przy wcześniejszej spłacie kredytu. Pomocy także w postępowaniu sądowym może udzielić Rzecznik Finansowy. Możesz zwrócić się do niego z prośbą o oświadczenie, które będzie zawierać istotny dla Twojej sprawy pogląd. 

Uzyskaj zwrot prowizji za przedterminową spłatę pożyczki

Zwrot prowizji za spłatę pożyczki lub kredytu przed terminem możesz uzyskać znacznie szybciej i łatwiej. Wystarczy, że skorzystasz z pomocy oferowanej przez back2you.pl. Aby otrzymać zwrot bankowy należy przysłać umowę kredytową oraz potwierdzenie wcześniejszej spłaty kredytu. 

W ciągu max. 2-3 dni roboczych analizujemy Twoją dokumentację i kontaktujemy się w sprawie propozycji zwrotu. Następnym krokiem jest podpisanie umowy o cesję wierzytelności. Po dopełnieniu tych formalności przelewany ustaloną wcześniej kwotę na wskazane przez Ciebie konto. 

Zgłoś się do nas, a odzyskamy dla Ciebie zwrot prowizji

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego lub konsumenckiego a zwroty prowizji bankowych 

Zwrot bankowej prowizji za przedterminową spłatę kredytu hipotecznego jest możliwy tylko dla kredytów, które były zaciągnięte po 22 lipca 2017 roku. Kwestię tą reguluje ustawa o kredycie hipotecznym z dnia 23 marca 2017 roku. 

Banki w przypadku kredytu hipotecznego wymagają niekiedy informowania o zamiarze wcześniejszej spłaty. Możesz również spotkać się z pobraniem prowizji za wcześniejszą spłatę. Taka prowizja może być naliczana w przypadku spłaty kredytu zarówno ze stałym oprocentowaniem (przez cały okres kredytowania), jak i ze zmiennym oprocentowaniem (tylko w ciągu trzech pierwszych lat kredytowania). 

Natomiast kredyt konsumencki jest regulowany ustawą o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Art. 49 tej ustawy mówi, że w razie spłaty kredytu przed terminem, obniżeniu ulegają koszty kredytu. 

Ważne!

Zgodnie z art. 22 1 kodeksu cywilnego konsumentem jest osoba fizyczna, która dokonuje z przedsiębiorcą prawnej czynności, ale nie związanej w sposób bezpośredni z działalnością zawodową lub gospodarczą.

Kredyt konsumencki to taki, który:

  • został zaciągnięty na kwotę 255 550 zł lub równowartość tej kwoty w obcej walucie, 
  • cel kredytu nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej lub zawodowej. 

Kredyty konsumenckie, których umowy posiadają wadliwe, z punktu widzenia prawa, zapisy, mogą zostać spłacone w takiej kwocie, w jakiej zostały zaciągnięte, dzięki artykułowi 45. ustawy o kredycie konsumenckim. W przypadku, gdy pożyczka została spłacona przed terminem, bank jest zobowiązany oddać swojemu klientowi całkowity koszt kredytu, pod warunkiem, że ten dobrze uzasadni swój wniosek o sankcje kredytu darmowego.

Do tego typu kredytów można zaliczyć nie tyko kredyt gotówkowy, ale i także kredyt konsolidacyjny. Jeśli zatem łączysz swoje zobowiązania w jeden, czy właśnie dokonujesz konsolidacji kredytów, to również masz prawo uzyskać zwrot prowizji. 

Choć wydawać by się mogło, że z przepisów prawnych jasno wynika, iż kredytobiorca spłacający wcześniej czy to kredyt hipoteczny czy konsumencki, powinien bez większego problemu otrzymać zwrot prowizji, to niestety w rzeczywistości różnie z tym bywa. 

Miłosz Marek
Autor artykułu
Miłosz Marek
[email protected]

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO

Odbierz rekompensatę za błędy w umowie kredytowej

Jeśli Twój bank znajduje się na tej liście to prawdopodobnie należy Ci się rekompensata.

pekao

Bank Pekao

Sankcja kredytu darmowego
Odbierz rekompensatę
Najwyższa rekompensata15 600,00 zł
Średnia rekompensata1521,10 zł
Ostatnia rekompensata4579,90 zł
Zobacz więcej banków

Strefa wiedzy

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dostarczamy kredytobiorcom wiedzy o sankcji kredytu darmowego. Najistotniejsze informacje w jednym miejscu.

bezpłatna analiza umowy kredytu gotówkowego

Bezpłatna analiza umowy kredytowej – sprawdź swój kredyt

Jeśli w Twojej umowie są błędy – możesz spłacić tylko kapitał początkowy. Bez odsetek i innych kosztów.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

24.07.2024 r.

8 min

Oprocentowanie zmienne czy stałe?

Oprocentowanie stałe czy zmienne – które rozwiązanie wybrać?

Oprocentowanie stałe czy zmienne? Wybór jednego z tych rozwiązań ma ogromny wpływ na to, jaką sumę pieniędzy zwróci do banku kredytobiorca w ramach spłaty pożyczki. Jeśli masz zamiar zaciągnąć kredyt, dowiedz się, czym charakteryzują się oba te rozwiązania i które bardziej Ci odpowiada.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

10 min

Jak obliczyć ratę kredytu?

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego i konsumenckiego?

Jak obliczyć ratę kredytu? To pytanie pojawia się najczęściej jeszcze przed zaciągnięciem pożyczki, gdy osoby zainteresowane zastanawiają się, czy będą w stanie uregulować comiesięczne zadłużenie wobec banku. Sprawdź, w jaki sposób można obliczyć ratę kredytu bez korzystania z kalkulatorów dostępnych w Internecie!

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

9 min

Wakacje kredytowe - co powinieneś wiedzieć?

Wakacje kredytowe – 5 rzeczy, które powinieneś o nich wiedzieć!

Wakacje kredytowe to program, mający stanowić wsparcie dla wszystkich osób spłacających kredyty hipoteczne. Zawieszenie spłaty kredytu jest pewną formą pomocy kredytobiorcom, którym wzrosły raty kredytu. Jak skorzystać z rządowych wakacji kredytowych? Jaki okres zawieszenia spłaty kredytu jest dostępny? Oto 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat ustawowych wakacji kredytowych.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

8 min

Ubezpieczenie kredytu – czy warto?

Ubezpieczenie kredytu – czy warto? Jak z niego zrezygnować?

Ubezpieczenie kredytu ma różne formy i zabezpiecza obie strony umowy, w zależności od rodzaju zobowiązania. Nie jest ono jednak obowiązkowe przy zaciąganiu każdego typu pożyczki. Czym jest ubezpieczenie kredytu i kiedy się je stosuje? W jakich przypadkach jest ono obligatoryjne? Czy rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest możliwa? Na te i inne pytania, odpowiadamy w poniższym artykule.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

9 min

Czym jest RRSO?

RRSO – czym jest ten wskaźnik i jaki ma wpływ na kredyt?

RRSO to kluczowy czynnik pozwalający przeanalizować różne oferty kredytowe. Można dzięki niemu ustalić, która z tych ofert będzie najlepsza. Jak zdefiniować RRSO? Jaki wpływ na kredyt ma rzeczywista roczna stopa oprocentowania? Na te i inne pytania, odpowiadamy w poniższym artykule.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

9 min