odzyskiwanie prowizji bankowych

Odzyskiwanie prowizji bankowych krok po kroku

Udało Ci się spłacić zobowiązanie wobec banku lub firmy pożyczkowej znacznie wcześniej, niż wymagała tego umowa? Dowiedz się, jak krok po kroku odzyskać prowizję bankową. 

Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać zwrot prowizji bankowej? 

Podstawowym warunkiem do otrzymania zwrotu prowizji bankowej jest przedterminowe spłacenie rat kredytu. Jako konsument masz prawo w dowolnej chwili dokonać wcześniejszej spłaty. Wówczas bank bądź inny podmiot rynku finansowego powinien zwrócić część pobranej prowizji. 

Zwrot bankowy nie dotyczy jednak każdego rodzaju kredytu. W grę wchodzą tylko kredyty konsumenckie oraz kredyty hipoteczne. Ponadto bardzo istotna jest data zawarcia umowy kredytowej:

 • po 18.12.2011 roku – kredyty konsumenckie,
 • po 22.07.2017 roku – kredyty hipoteczne. 

Są to odpowiednio daty wejścia w życie dwóch ustaw: Ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim oraz Ustawy z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym. 

Co to jest kredyt konsumencki? 

W ramach definicji kredytu konsumenckiego mieszczą się te kredyty, które:

 • zostały zaciągnięte przez konsumenta,
 • środki nie zostały przeznaczone na cele związane z działalnością gospodarczą bądź zawodową,
 • kwota zobowiązania nie przekracza 255 550 zł lub jej równowartości w innej walucie. 

Oczywistą oczywistością jest to, że aby móc odzyskać prowizję musi ona zostać wcześniej pobrana. O zwrot nie można się zatem ubiegać w przypadku skorzystania z promocyjnych ofert, w których banki rezygnują z pobierania prowizji za uruchomienie finansowania (oferty typu prowizja 0%). 

W przypadku kredytu hipotecznego i zwrotu prowizji nie ma znaczenia kwota zaciągniętego zobowiązania. Nie obowiązuje tutaj górny limit kwotowy, który w razie przedterminowej spłaty kwalifikuje bądź nie do uzyskania zwrotu bankowego. 

Odzyskiwanie prowizji bankowych przy wcześniejszej spłacie kredytu krok po kroku 

Jeśli nie chcesz walczyć w pojedynkę z bankiem, to jednym z rozwiązań jest pomoc Back2you. Wówczas wystarczy tylko 5 kroków, aby odzyskać prowizje bankową: 

 1. Wysyłka dokumentacji kredytowej

Niezbędne w procesie zwrotów bankowych dokumenty to umowa kredytowa (lub umowa o pożyczkę) oraz potwierdzenia wcześniejszej spłaty zobowiązania wobec banku. Takim potwierdzeniem może być raport BIK. 

 1. Analiza Twojej sprawy 

Przesłana przez Ciebie dokumentacja jest analizowana pod kątem tego, czy faktycznie w Twoim przypadku bank powinien dokonać zwrotu bankowego. 

 1. Wyniki przeprowadzonej analizy 

W ciągu 2-3 dni roboczych otrzymasz informację o wynikach analizy Twojej sprawy. 

 1. Propozycja zwrotu bankowego

Jeśli należy Ci się zwrot prowizji, to zaproponujemy możliwe najwyższą kwotę.

 1. Umowa oraz realizacja zwrotu

W ciągu maksymalnie 5 dni roboczych od dnia podpisania umowy na wskazane przez Ciebie konto trafi ustalona wcześniej kwota. 

Dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania? Po pierwsze – wygoda. Nie musisz w pojedynkę pisać wniosku i zajmować się korespondencją z bankiem. 

Ponadto Back2you umożliwia załatwienie całej sprawy całkowicie online – bez konieczności wychodzenia z domu. Twoją sprawę prowadzą specjaliści ds. zwrotów prowizji, więc nie musisz też samodzielnie studiować przepisów prawnych. 

Nie ponosisz żadnych kosztów – analiza prawna Twojej sprawy jest wykonywana całkowicie bezpłatnie. W przypadku zdecydowania na ścieżkę sądową musisz się liczyć z wydatkami na wynagrodzenie adwokata oraz opłaty sądowe. 

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest szybkość działań. Procedura odzyskiwania prowizji od banku nie musi trwać miesiącami czy latami (w razie konieczności procesowania się w sądzie). Zwrot bankowy można otrzymać jednak znacznie szybciej – nawet w kilka dni. 

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a prowizja 

Kwestia wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego jest regulowana przez Ustawę o kredycie hipotecznym. Jest w niej zapis mówiący o tym, że w przypadku przedterminowej spłaty bank ma prawo pobrać z tego tytułu prowizję. 

Jednak nie w każdej sytuacji, a jak już to naliczanie takiej opłaty jest możliwe maksymalnie przez 3 lata od dnia zawarcia umowy kredytowej. Dotyczy to jednak tylko tych kredytów hipotecznych, które cechują się zmienną stopą procentową. 

Z kolei, jeśli kredyt jest ze stałą stopą procentową, to bank ma możliwość naliczenia prowizji za wcześniejszą spłatę przez cały okres kredytowania. Wówczas jednak należy dokładnie wszystko przeliczyć, bo może się okazać, że przedterminowa spłata w danym momencie jest dosyć kosztowna lub nie jest w ogóle opłacalna. 

Kalkulator przedterminowej spłaty kredytu 

Zastanawiasz się, ile możesz otrzymać pieniędzy w ramach zwrotu bankowego? Skorzystaj z kalkulatora. Wystarczy podać następujące dane: 

 • data zaciągnięcia kredytu 

Tę informację znajdziesz na pierwszej stronie umowy kredytowej lub o pożyczkę.   

 • termin spłaty ostatniej raty 

Dokładna data uregulowania ostatniej raty kredytu lub pożyczki znajduje się w harmonogramie spłat (załącznik do umowy z bankiem), bądź w samej umowie kredytowej.

 • data zamknięcia kredytu 

Podaj datę, kiedy została przelana na konto banku ostatnia rata kredytu. Jeśli nie pamiętasz, kiedy to dokładnie miało miejsce, to informacje na ten znajdziesz w historii Twojego konta bankowego. 

 • kwota prowizji bankowej 

Informacja o pobranej przez bank w chwili uruchomienia wysokości prowizji zawsze znajduje się w umowie kredytowej. Niekiedy jest ona określana przez bank jako opłata przygotowawcza. 

Wprowadzone dane umożliwią zweryfikować, czy należy Ci się zwrot bankowy. Z kolei na podstawie przesłanych dokumentów – umowy z bankiem i potwierdzenia wcześniejszej spłaty można dokładnie obliczyć, ile bank powinien Tobie zwrócić z tytułu przedterminowej spłaty zobowiązania. 

Jeśli chcesz odzyskać większą kwotę ze spłaconego kredytu konsumenckiego, sprawdź, czy nie przysługuje Ci prawo do skorzystania z sankcji kredytu darmowego, czyli prawa do spłaty pożyczki w wysokości kapitału, użyczonego przez bank. Jest to możliwe dzięki art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim, który narzuca na bank karę w formie rezygnacji z różnych kosztów kredytu – oprocentowania, prowizji, ubezpieczenia kredytu. W tym celu należy przygotować wniosek o sankcje kredytu darmowego.

Podsumowanie:

 1. Prowizję bankową można odzyskać w przypadku uregulowania kredytu lub pożyczki przed terminem określonym w umowie z bankiem lub firmą pożyczkową. 
 2. Do zwrotu bankowego kwalifikują się przedterminowo spłacone kredyty konsumenckie lub hipoteczne. 
 3. Odzyskiwanie prowizji jest możliwe tylko wówczas, gdy umowa z bankiem została zawarta po wejściu w życie ustaw: Ustawy o kredycie konsumenckim, Ustawy o kredycie hipotecznym. 
obrazek na belce

Bezpłatny
kalkulator
zwrotu prowizji

Pieniądze na koncie nawet w 24 h!

Czytaj więcej

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dostarczamy kredytobiorcom wiedzy o zwrotach prowizji bankowych.
Najistotniejsze informacje w jednym miejscu.

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu krok po kroku

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu krok po kroku

Wszystkie raty kredytu spłacone i to sporo przed terminem? Masz prawo ubiegać się o zwrot kosztów kredytu. Dowiedz się, jak krok po kroku uzyskać zwrot bankowy.

Umowa kredytowa – jak czytać i na co uważać przy jej zawieraniu?

Umowa kredytowa – jak czytać i na co uważać przy jej zawieraniu?

Umowa kredytowa to najważniejszy dokument ze wszystkich, które otrzymuje konsument w trakcie zaciągania kredytu. Na co uważać, podpisując umowę?

Kredyt konsumencki – czego nie dowiesz się o nim w banku?

Kredyt konsumencki – czego nie dowiesz się o nim w banku?

Kredyt konsumencki to popularna forma finansowania nieprzewidzianych wydatków. Dowiedz się o nim wszystkiego, czego nie dowiesz się od banku!

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i kiedy ma zastosowanie?

Sankcja kredytu darmowego – czym jest i kiedy ma zastosowanie?

Sankcja kredytu darmowego powoduje, że pożyczkobiorca musi oddać do banku tylko pożyczoną kwotę, bez odsetek i opłat. Sprawdź, kiedy się ją stosuje!

Otrzymaj zwrot

Dołącz do Klientów, którzy odzyskali z nami swoje prowizje bankowe

Podaj podstawowe dane i przekonaj się, ile możesz odzyskać z banku!