Zwrot prowizji Pekao S.A.

placeholder-image

Źródło: pekao.com.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
15600 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1500 PLN
portfel ikona niebieska
Ilość obsłużonych klientów
413

sesje przychodzące

Sesja I
11:00
Sesja II
15:00
Sesja III
17:30

sesje wychodzące

Sesja I
08:30
Sesja II
12:30
Sesja III
15:00

informacje

Kontakt telefoniczny
718 898 537
Siedziba
ul. Grzybowska 53/57, 00-844 Warszawa
SWIFT
PKOPPLPW
IBAN
PL 00 1240 0000 0000 0000 0000
Strona internetowa
www.pekao.com.pl
Bankowość on-line
www.pekao24.pl

Udało Ci się spłacić przed terminem pożyczkę bądź kredyt w Pekao? Powinieneś otrzymać zwrot części zapłaconej prowizji. Dowiedz się, co musisz zrobić, aby odzyskać pieniądze od banku. 

Kiedy należy się zwrot prowizji? 

Najogólniej mówiąc zwrot prowizji należy się w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania wobec banku. Nie dotyczy to jednak każdego kredytu czy każdej umowy kredytowej. 

  • wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego

O zwrot bankowy możesz się ubiegać w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Jest to taki kredyt, który został zaciągnięty przez konsumenta. Środki z niego nie zostały przeznaczone na cele związane z działalnością gospodarczą czy zawodową. 

Ponadto w ramach definicji kredyt konsumenckiego mieszczą się tylko te zobowiązania finansowe, które zostały zaciągnięte w banku do kwoty 255 550 zł. Przykładem kredytu konsumenckiego są kredyty gotówkowe. 

Podstawą prawną do ubiegania się o zwrot zapłaconej wcześniej prowizji jest art. 48 ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Przepisy tej ustawy weszły w życie 18 grudnia 2011 roku i właśnie umowy o kredyt zawarte po tym terminie kwalifikują się do uzyskania zwrotu prowizji. 

Ponadto w tej sprawie prokonsumencki wyrok wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 11 września 2019 roku orzekł, że w razie przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego proporcjonalnemu zmniejszeniu powinny ulegnąć koszty kredytu. 

  • wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego 

Jeśli wcześniej spłacisz kredyt hipoteczny to także możesz odzyskać część prowizji. Dotyczy to jednak tych umów kredytowych, które zostały podpisane po 22 lipca 2017 roku – po wejściu w życie ustawy o kredycie hipotecznym. 

W przypadku zwrotu bankowego w ramach przedterminowej spłaty kredytu hipotecznego nie ma znaczenia kwota zaciągniętego zobowiązania. 

Kredytobiorca ma prawo w dowolnym czasie dokonać częściowej bądź całkowitej spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny. Niektóre jednak banki wymagają, aby o takim zamiarze ich zawiadomić z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Dodatkowo wcześniejsza spłata może wiązać się pobieraniem prowizji, która może wynieść maksymalnie 3% spłacanego zobowiązania. Przed dokonaniem przedterminowej spłaty warto upewnić się, czy bank ma możliwość naliczenia takiej prowizji. 

  • wcześniejsza spłata pożyczki 

Prowizję możesz odzyskać także, jeśli przed terminem spłacisz pożyczkę. Jest to bowiem rodzaj kredytu konsumenckiego. 

  • konsolidacja 

Zwrot bankowy otrzymasz, jeśli połączysz kilka zobowiązań w jeden, czyli dokonasz konsolidacji kredytów. Kredyt konsolidacyjny mieści się w ramach definicji kredytu konsumenckiego. 

Zwrot prowizji w Pekao 

Jeśli wcześniejsza spłata pożyczki lub kredytu w Pekao została dokonana po 11 września 2019 roku to bank deklaruje, że dokonuje automatycznego zwrotu prowizji. Środki z tytułu przedterminowej spłaty są zwracane przez Pekao na rachunek, z którego kredytobiorca dokonywał spłat kredytu lub pożyczki. Można także wskazać numer konta bankowego, na który ma zostać wykonany zwrot. 

Wniosek do banku 

Natomiast, jeśli spłata zobowiązania nastąpiła przed 11 września 2019 roku to konieczne jest składanie specjalnych wniosków w placówce banku. Co powinno się w nim znaleźć? Pisząc takiego pismo podaj m.in.:

  • swoje dane osobowe,
  • numer umowy kredytowej,
  • datę przedterminowej spłaty,
  • podstawę prawną.

Taki wniosek następnie wyślij listem poleconym na adres głównej siedziby banku lub dostarcz osobiście w najbliższej placówce Pekao. Bank ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi na pismo reklamacyjne. 

Musisz jednak liczyć się z tym, że Twój wniosek o zwrot zostanie odrzucony. Argumentacja banków najczęściej jest taka, że prowizja to taka opłata, która nie jest związana w żaden sposób z okresem kredytowania. Właśnie o tym mówi wspomniany wcześniej art. 48 ustawy o kredycie konsumenckim. 

Interwencja Rzecznika Finansowego 

Po całkowitym wyczerpaniu drogi reklamacyjnej możesz zgłosić się do Rzecznika Finansowego. To instytucja, która ma możliwość na Twój wniosek podjęcia interwencji lub wezwania banku do podjęcia mediacji. 

Oba te postępowania mogą jednak być czasochłonne i żaden z nich nie gwarantuje, że bank dokona zwrotu prowizji. Rzecznik nie ma bowiem żadnego instrumentu, który wymusił by na banku zmianę swojej decyzji i dokonanie zwrotu prowizji. 

Ścieżka sądowa 

Kolejną drogą do odzyskania prowizji bankowej jest wygranie sprawy sądowej z bankiem. Oczywiście jest to rozwiązanie, które wiąże się z ponoszeniem niemałych kosztów, m.in. opłaty za pozew, wynagrodzenie adwokata. 

Bez profesjonalnego wsparcia prawnego trudno będzie wygrać z bankiem, tym bardziej że po jego stronie zapewne będzie stał sztab prawników. Ponadto jako strona pozywająca będziesz zobowiązany do udowodnienia, że roszczenie jest zasadne. 

Zwrot bankowy w 48h 

Zwrot bankowy można otrzymać znacznie szybciej. Wystarczy, że zgłosisz się do back2you.pl, a przelew w ramach zwrotu prowizji możesz otrzymać w ciągu nawet 48h od momentu dopełnienia wszelkich formalności. 

Jedyne co musisz zrobić to przesłać skan umowy o kredyt lub pożyczkę oraz potwierdzenie przedterminowej spłaty – np. raport BIK. Taka dokumentacja jest analizowana, a informacje o jej wynikach otrzymasz w ciągu 3 dni roboczych. Jeśli Twoje wcześniej spłacone zobowiązanie kwalifikuje się do zwrotu prowizji to otrzymasz od nas konkretną propozycję. 

placeholder-image

Źródło: aliorbank.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
28000 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1760 PLN
placeholder-image

Źródło: santanderconsumer.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
32000 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1880 PLN
placeholder-image

Źródło: pkobp.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
22900 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1970 PLN
placeholder-image

Źródło: aasapolska.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
12690 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1560 PLN
placeholder-image

Źródło: pocztowy.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
9790 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
2050 PLN
Otrzymaj zwrot

Dołącz do Klientów, którzy odzyskali z nami swoje prowizje bankowe

Podaj podstawowe dane i przekonaj się, ile możesz odzyskać z banku!