Zwrot prowizji PKO BP

placeholder-image

Źródło: pkobp.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
22900 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1970 PLN
portfel ikona niebieska
Ilość obsłużonych klientów
670

sesje przychodzące

Sesja I
11:30
Sesja II
15:10
Sesja III
17:30

sesje wychodzące

Sesja I
08:00
Sesja II
11:45
Sesja III
14:30

informacje

Kontakt telefoniczny
718 898 537
Siedziba
ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa
SWIFT
BPKOPLPW
IBAN
PL 00 1020 0000 0000 0000 0000
Strona internetowa
www.pkobp.pl
Bankowość on-line
www.ipko.pl

Dokonałeś wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego lub hipotecznego i chcesz otrzymać zwrot prowizji PKO BP? Wystarczy, że wyślesz do nas dokumentację, a w ciągu kilku dni uzyskasz zwrot bankowy.

Kiedy należy się zwrot prowizji PKO BP? 

Zwrot prowizji PKO PB należy się, jeśli jako kredytobiorca spełnisz kilka warunków, a podstawą do ubiegania się o jej zwrot jest oczywiście przedterminowa spłata kredytu konsumenckiego lub hipotecznego. Musisz wiedzieć, że kwestię zwrotu kosztów kredytu regulują określone przepisy. 

O zwrot prowizji z PKO BP możesz się ubiegać jeśli:

  • spłaciłeś kredyt konsumencki bądź hipoteczny wcześniej, niż przewidywała to umowa, 
  • umowa o kredyt konsumencki została zawarta po 18 grudnia 2011 roku, bądź kredyt hipoteczny został zaciągnięty po 22 lipca 2017 roku
  • prowizja została pobrana przez bank (niektóre oferty banków zawierały prowizję 0 procent),
  • zaciągnąłeś kredyt konsolidacyjny,
  • roszczenie nie uległo przedawnieniu. 

Prawo do przedterminowej spłaty zobowiązania reguluje art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim oraz art. 39 ustawy o kredycie hipotecznym. Ponadto wspólne stanowisko w sprawie możliwości zwrotu bankowego zajęli Prezes UOKiK oraz Rzecznik Finansowy. 

Orzeczenie dot. zwrotów prowizji wydał również TSUE, czyli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W jego opinii kredytobiorca ma prawo do obniżenia kosztów kredytu w wyniku spłaty kredytu przed terminem. 

Co zrobić, aby otrzymać zwrot bankowy z PKO BP? 

Jeśli dokonałeś wcześniejszej spłaty kredytu po 12 listopada 2019 roku, to aby otrzymać zwrot bankowy z PKO BP nic nie musisz robić. Bank deklaruje, że w takich przypadkach będzie automatycznie dokonywać zwrotów prowizji. Przelew z tytułu przedterminowej spłaty zostanie zrealizowany na Twój rachunek bankowy w PKO BP – jeśli oczywiście masz aktywny ten produkt finansowy. 

Natomiast w przypadku uregulowania należności wobec PKO przed 12 listopada 2019 roku musisz składać specjalny wniosek o zwrot prowizji. Takie pismo możesz złożyć w najbliższym oddziale banku. 

Teoretycznie na odpowiedź z banku nie powinieneś czekać dłużej niż 30 dni, ale bank może ten okres oczekiwania wydłużyć o kolejne 60 dni – tłumacząc się tym, że sprawa jest skomplikowana i wymaga wyjaśnienia. 

Jeśli otrzymasz od banku odmowną odpowiedź, to kolejnym krokiem jest złożenie reklamacji, a po wyczerpaniu tej możliwości złożenie wniosku o interwencję do Rzecznika Finansowego bądź skierowania sprawy na drogę sądową. 

Zwrot prowizji bankowej możesz uzyskać znacznie szybciej – korzystając z pomocy Back2you. Do bezpłatnej analizy Twojej sprawy potrzebujemy umowy kredytowej oraz potwierdzenia, że zadłużenie zostało spłacone przed terminem. Wyniki analizy oraz propozycję zwrotu bankowego otrzymasz maksymalnie w ciągu 2-3 dni roboczych. 

Ile wynosi zwrot prowizji bankowej? 

To, ile wynosi zwrot prowizji bankowej zależy przede wszystkim od wysokości pobranej w momencie wypłaty środków prowizji. Informację o niej zapewne znajdziesz w umowie z bankiem. 

Wysokość zwrotu bankowego zależy także od okresu, o który został w wyniku wcześniejszej spłaty skrócony okres kredytowania. Kwota zwrotu prowizji bankowej powinna być proporcjonalna. To oznacza, że im szybciej spłacisz swoje zobowiązanie wobec banku, tym wyższa będzie kwota zwrotu prowizji. 

Powinieneś też wiedzieć, że bank w razie Twojej przedterminowej spłaty powinien dokonać zwrotu innych kosztów kredytu, które poniosłeś w okresie kredytowania. Może to dotyczyć np. ubezpieczenia kredytu. 

Dlaczego banki nie chcą oddawać prowizji od kredytu? 

Banki nie chcą oddawać prowizji od kredytu z prostego powodu – nie jest im to na rękę. Tym bardziej, że w wyniku nowelizacji Kodeksu Cywilnego w 2005 roku, został wprowadzony maksymalny limit odsetek. To oznacza, że banki nie mogą naliczyć więcej odsetek, niż to wynika z ustawy. Limit oprocentowania jest uzależniony od stopy referencyjnej NBP. 

Ta zmiana przepisów spowodowała, że zyski banków drastycznie zmalały, dlatego też w celu minimalizacji strat znacząco wzrosły prowizje za udzielenie kredytu. W niektórych ofertach kredytowych wysokość prowizji opiewa nawet na ⅓ kwoty całego zobowiązania.  

Odmowne odpowiedzi banku w sprawie zwrotu prowizji to nie są jakieś pojedyncze przypadki. Można wręcz powiedzieć, że banki nagminnie odrzucają wnioski oraz reklamacje w tej sprawie. 

Zdaniem banków wysokość tej prowizji nie jest w żaden sposób powiązana z okresem kredytowania, ma charakter jednorazowy, a więc jego skrócenie nie powinno spowodować zwrotu części prowizji. 

Odrzucenie wniosków kredytobiorców banki argumentują także tym, że prokonsumencki wyrok TSUE dot. zwrotu prowizji jest wiążący tylko w przypadku tzw. sprawy głównej i sądu, który zadał pytanie prejudycjalne do unijnego Trybunału. 

Co zrobić, gdy bank odrzuci wniosek o zwrot prowizji? 

Gdy bank odrzuci wniosek o zwrot prowizji, to jak już wyżej zostało wspomniane masz możliwość złożenia reklamacji. O pomoc w Twojej sprawie możesz poprosić Rzecznika Finansowego. 

Musisz jednak wiedzieć, że interwencję podejmie w momencie, gdy wyczerpiesz drogę reklamacyjną. W ostateczności możesz także walczyć o zwrot bankowy w sądzie, co jednak wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. 

Otrzymałeś negatywną odpowiedź od banku? Zgłoś się do Back2you. Od wielu lat specjalizujemy się w zwrotach bankowych i wiemy, jak odzyskiwać należne kredytobiorcom pieniądze. 

placeholder-image

Źródło: aliorbank.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
28000 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1760 PLN
placeholder-image

Źródło: santanderconsumer.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
32000 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1880 PLN
placeholder-image

Źródło: pkobp.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
22900 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1970 PLN
placeholder-image

Źródło: aasapolska.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
12690 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
1560 PLN
placeholder-image

Źródło: pocztowy.pl

portfel ikona niebieska
Najwyższy uzyskany zwrot
9790 PLN
portfel ikona niebieska
Średnia wartość zwrotu
2050 PLN
Otrzymaj zwrot

Dołącz do Klientów, którzy odzyskali z nami swoje prowizje bankowe

Podaj podstawowe dane i przekonaj się, ile możesz odzyskać z banku!