1. Zwroty bankowe - jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać pieniądze?

Zwroty bankowe - jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać pieniądze?

07 maja 2024
6 min

Jeśli spłaciłeś kredyt wcześniej, niż wynika to z ustalonego przez bank harmonogramu spłat, to możesz wnioskować o zwrot kosztów od banku. Potrzebujesz dosłownie dwóch dokumentów, aby odzyskać swoje pieniądze. 

Odbierz zwrot prowizji kredytu

Spis treści

  1. 1.

    Co to są zwroty bankowe? 

  2. 2.

    Czy banki zwracają prowizje? 

  3. 3.

    Jakie dokumenty są potrzebne do zwrotów bankowych?  

  4. 4.

    Odzyskanie prowizji bankowej i innych kosztów kredytu z Back2you 

Co to są zwroty bankowe?

Zwroty bankowe to nic innego, jak zwrot pobranej przez bank zazwyczaj w momencie uruchomienia kredytu prowizji. Pierwszorzędnym warunkiem do odzyskania tych pieniędzy jest oczywiście wcześniejsza spłata kredytu.

Podstawą prawną jest ustawa o kredycie konsumenckim, która weszła w życie 18 grudnia 2011 roku. Właśnie kredyt konsumencki zaciągnięty po tej dacie i spłacony przed terminem kwalifikuje się do uzyskania zwrotu. 

Zgodnie z zapisami tej ustawy kredytobiorca ma prawo w dowolnym momencie dokonać przedterminowej spłaty kredytu, a związku z tym obniżeniu powinien ulec całkowity koszt kredytu. Mówi o tym art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim. Obniżeniu powinny ulec koszty związane z okresem kredytowania - także te poniesione przed spłatą zobowiązania. 

Każdy zaciągnięty kredyt oznacza dla kredytobiorcy konieczność spłacania części kapitałowej oraz innych opłat. Dokonując wcześniejszej spłaty zobowiązania wobec banku, możesz zaoszczędzić na oprocentowaniu, czyli także na marży, która wchodzi w skład raty. Nieco inaczej sprawa się kształtuje w przypadku opłat pobieranych z góry. Taką opłatą jest prowizja, która najczęściej jest inkasowana zaraz po uruchomieniu kredytu. 

Generalnie rzecz biorąc, przepisy dot. wcześniejszej spłaty kredytu budzą wątpliwości interpretacyjne. Stanowisko w tej sprawie już kilka lat temu wydali Rzecznik Finansowy oraz Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Są zgodni, że przedterminowa spłata kredytu powinna się wiązać z częściowym zwrotem poniesionych przez kredytobiorcę kosztów kredytu.  

We wrześniu 2019 roku zapadł wyrok TSUE dot. właśnie zwrotów bankowych. W orzeczeniu unijnego Trybunału, w którym czytamy że klient ma prawo przed terminem określonym w umowie z bankiem wypełnić swoje zobowiązania finansowe. Wówczas ma prawo do zmniejszenia kosztu kredytu. 

Sprawdź czy należy Ci się zwrot prowizji z banku

Czy banki zwracają prowizje? 

Wobec powyższego może wydawać się oczywiste, że banki zwracają prowizje klientom, którzy dokonali przedterminowej spłaty kredytu. Niestety jak pokazuje praktyka, niektóre banki czy inne tego typu instytucje finansowe bardzo niechętnie podchodzą do zwrotów bankowych

Podmioty rynku finansowego nierzadko nie dokonują zwrotów bankowych, bowiem ich zdaniem prowizja nie jest opłatą, która powinna ulegać obniżeniu w przypadku skrócenia okresu kredytowania. Ponadto, nie respektują decyzji TSUE, argumentując to tym, że dotyczy to tylko jednej, konkretnej sprawy o zwrot prowizji

Jakie dokumenty są potrzebne do zwrotów bankowych? 

Do zwrotów bankowych niezbędne są dwa dokumenty: umowa kredytowa oraz potwierdzenie przedterminowej spłaty. 

Umowa o kredyt konsumencki lub hipoteczny 

Umowa kredytowa to najważniejszy dokument, jeśli chodzi o zwrot prowizji bankowej. Do darmowej analizy sprawy potrzebujemy skanu Twojej umowy z bankiem.

Pamiętaj!

O zwrot prowizji możesz ubiegać się w sytuacji, gdy przed terminem spłacisz kredyt konsumencki lub hipoteczny.

Prowizję odzyskasz, jeśli umowa o kredyt została zawarta po 18.12.2011 roku, na kwotę nie wyższą niż 250 550 zł, a środki nie zostały przeznaczone na cele związane z działalnością gospodarczą. W ramach definicji kredytu konsumenckiego mieszą się zatem: kredyty gotówkowe, kredyty celowe (np. na zakup samochodu), pożyczka, kredyt ratalny (z wyjątkiem tych bez oprocentowania), kredyt konsolidacyjny. 

Poza zwrotem prowizji kredytobiorca może odzyskać inne koszty pożyczki, dzięki sankcji kredytu darmowego. Jest to zapis, który umożliwia spłatę kredytu w kwocie użyczonego przez bank kapitału. W celu skorzystania z tego zapisu koniecznie należy przygotować wniosek o sankcje kredytu darmowego.

Zwrot bankowy należy Ci się także w sytuacji, gdy dokonasz wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Chodzi tutaj o umowy zawarte po 22 lipca 2017 roku. Nie ma tu żadnego znaczenia wysokość zaciągniętego kredytu. 

Zgłoś się po zastosowanie sankcji kredytu darmowego

Potwierdzenie wcześniejszej spłaty 

Do wykonania analizy konieczny jest dokument, który potwierdzi że spłata zobowiązania finansowego nastąpiła przed terminem ustalonym w umowie o kredyt. Takim potwierdzeniem może być raport BIK. Aby go pobrać należy założyć konto na stronie internetowej BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. 

BIK zajmuje się przechowywaniem danych dot. Twoich kredytów - zarówno tych, które już zostały spłacone, jak i aktualnie spłacanych. W przypadku konsolidacji kredytów takim potwierdzeniem jest umowa konsolidacyjna. 

Odzyskanie prowizji bankowej i innych kosztów kredytu z Back2you 

Możesz samodzielnie wnioskować o odzyskanie prowizji bankowej. Musisz jednak przygotować odpowiedni wniosek, czekać na odpowiedź banku i nastawić się raczej na odmowę zwrotu i konieczność walki o swoje pieniądze na drodze sądowej.

Zgłoś się do nas, a odzyskamy dla Ciebie zwrot prowizji

Prowizję możesz uzyskać znacznie szybciej i łatwiej - korzystając z pomocy Back2you.pl. Cały proces odbywa się online - bez konieczności wychodzenia z domu. Nie musisz posiadać wiedzę z zakresu bankowości czy prawa. Wystarczy, że prześlesz niezbędną do darmowej analizy dokumentację. Wynik analizy poznasz zapewne w ciągu 2-3 dni roboczych, a przelew w ramach zwrotu bankowego realizujemy w ciągu nawet 24h od momentu dopełnienia formalności. 

 

Miłosz Marek
Autor artykułu
Miłosz Marek
[email protected]

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO

Odbierz rekompensatę za błędy w umowie kredytowej

Jeśli Twój bank znajduje się na tej liście to prawdopodobnie należy Ci się rekompensata.

pekao

Bank Pekao

Sankcja kredytu darmowego
Odbierz rekompensatę
Najwyższa rekompensata15 600,00 zł
Średnia rekompensata1521,10 zł
Ostatnia rekompensata4579,90 zł
Zobacz więcej banków

Strefa wiedzy

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dostarczamy kredytobiorcom wiedzy o sankcji kredytu darmowego. Najistotniejsze informacje w jednym miejscu.

bezpłatna analiza umowy kredytu gotówkowego

Bezpłatna analiza umowy kredytowej – sprawdź swój kredyt

Jeśli w Twojej umowie są błędy – możesz spłacić tylko kapitał początkowy. Bez odsetek i innych kosztów.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

24.07.2024 r.

8 min

Oprocentowanie zmienne czy stałe?

Oprocentowanie stałe czy zmienne – które rozwiązanie wybrać?

Oprocentowanie stałe czy zmienne? Wybór jednego z tych rozwiązań ma ogromny wpływ na to, jaką sumę pieniędzy zwróci do banku kredytobiorca w ramach spłaty pożyczki. Jeśli masz zamiar zaciągnąć kredyt, dowiedz się, czym charakteryzują się oba te rozwiązania i które bardziej Ci odpowiada.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

10 min

Jak obliczyć ratę kredytu?

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego i konsumenckiego?

Jak obliczyć ratę kredytu? To pytanie pojawia się najczęściej jeszcze przed zaciągnięciem pożyczki, gdy osoby zainteresowane zastanawiają się, czy będą w stanie uregulować comiesięczne zadłużenie wobec banku. Sprawdź, w jaki sposób można obliczyć ratę kredytu bez korzystania z kalkulatorów dostępnych w Internecie!

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

9 min

Wakacje kredytowe - co powinieneś wiedzieć?

Wakacje kredytowe – 5 rzeczy, które powinieneś o nich wiedzieć!

Wakacje kredytowe to program, mający stanowić wsparcie dla wszystkich osób spłacających kredyty hipoteczne. Zawieszenie spłaty kredytu jest pewną formą pomocy kredytobiorcom, którym wzrosły raty kredytu. Jak skorzystać z rządowych wakacji kredytowych? Jaki okres zawieszenia spłaty kredytu jest dostępny? Oto 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat ustawowych wakacji kredytowych.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

8 min

Ubezpieczenie kredytu – czy warto?

Ubezpieczenie kredytu – czy warto? Jak z niego zrezygnować?

Ubezpieczenie kredytu ma różne formy i zabezpiecza obie strony umowy, w zależności od rodzaju zobowiązania. Nie jest ono jednak obowiązkowe przy zaciąganiu każdego typu pożyczki. Czym jest ubezpieczenie kredytu i kiedy się je stosuje? W jakich przypadkach jest ono obligatoryjne? Czy rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest możliwa? Na te i inne pytania, odpowiadamy w poniższym artykule.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

9 min

Czym jest RRSO?

RRSO – czym jest ten wskaźnik i jaki ma wpływ na kredyt?

RRSO to kluczowy czynnik pozwalający przeanalizować różne oferty kredytowe. Można dzięki niemu ustalić, która z tych ofert będzie najlepsza. Jak zdefiniować RRSO? Jaki wpływ na kredyt ma rzeczywista roczna stopa oprocentowania? Na te i inne pytania, odpowiadamy w poniższym artykule.

Miłosz Marek-img

Miłosz Marek

02.07.2024 r.

9 min